Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Times: Erdoğan’ın Putin Sevgisinin Ardında 2023 Seçimi Var

Erdoğan’ın NATO’ya ihanet ettiğini ileri süren İngiliz basını, 2023 seçimini konu aldı. Kol kola poz veren Erdoğan ve Putin’in çıkar çatışmasının perde arkasını yazdı.
Times: Erdoğan’ın Putin Sevgisinin Ardında 2023 Seçimi Var
HABER GİRİŞ

Dünyanın ilk gazetelerinden olan ve İngiltere’nin en önemli yayın kuruluşları arasında yer alan The Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı köşesine taşıdı. Dış politika yazarı Roger Boyes’in kaleme aldığı yazıda, Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini engellemeyi sürdürmesinin arkasında yatan sebepten bahsedildi. Bu sebebin ise Türkiye’nin birkaç ay sonra gideceği seçimle ilintili olduğu iddia edildi.

Türkiye, iki ülkede terör ihtisaslı kişilerin olduğunu ve Ankara’ya iadelerinin yapılmaması halinde üyelik onayını askıda bırakacağını tüm dünyaya duyurmuştu.

Boyes, köşe yazısında Erdoğan’ın Rus lider Vladimir Putin’e sempatisinin olduğuna dikkat çekti. Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini Putin için engellediğini ileri sürdü.

Erdoğan-Putin ilişkisinde çıkarların karşılıklı olduğu, seçime giden Erdoğan’ın Putin’in desteğinden faydalanmak istediği yorumu yapıldı.

Boyes, Türkiye’de artan enflasyon ve ekonomik kriz ortamında bir seçime gidildiğinin altını çizdi. Bu ortamda Erdoğan’ın elini güçlendirmek için Rusya’nın yardımını istediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu durumdan Putin’in de çıkar sağladığı, Türkiye’yi Batı ittifakı için güvenilmez bir partner haline getirmeye çalıştığını ekledi. Erdoğan iktidarı sürdükçe de Putin’in amacına ulaşacağı tahminini paylaştı.

“Erdoğan, Putin’e Olan Sevgisi Yüzünden NATO’ya İhanet Ediyor”

Köşe yazısının başlığında “Erdoğan, Putin’e olan sevgisi nedeniyle NATO’ya ihanet ediyor” ifadesini kullanan Boyes, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşın ortasında kalan İsveç ve Finlandiya’ya yüz çevirerek aslında müttefiki olduğu NATO’ya Putin için ihanet ettiğini savundu.

Dış politika yazarı, Batılı ülkelerin desteğini ve yardımını alan Ukrayna ordusunun 8 aydır Rusya’yı küçük düşürecek şekilde Putin’in işgaline karşı geldiğine dikkat çekti.

Bu koşullarda ise NATO’nun Putin’i zayıf düşürebileceğini ancak buna Türkiye’nin engel olduğunu ifade etti. Batı cephesi her alanda Putin ile mücadele ederken NATO üyesi olan Türkiye’de Putin’e “pervasız bir şekilde övgüler yağdığı” şeklinde eleştiride bulundu.

Ayrıca Türkiye’de Rusya için hazırlanan yaptırımlara destek verilmediği ve hatta bu yaptırımları delmek için yan yollar oluşturulduğuna değinerek, Erdoğan’ın bu durumdan yarar sağlama niyetinde olduğuna yönelik çıkarımda bulundu. Boyes, “Sonuçta Erdoğan’ın yardımlarıyla Putin asla yalnız kalmayacak” şeklinde yorum yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.