Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM ve 11 Bankadan İhracatçılara Destek İşbirliği

TİM; Vakıfbank, İş Bankası ve Halkbank olmak üzere 11 bankayla işbirliği yaparak ihracatçılara yönelik yeni bir kredi paketinin devreye alındığını duyurdu.
TİM ve 11 Bankadan İhracatçılara Destek İşbirliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 11 banka arasında vadesiz ihracat kredi paketi protokolü imzalandı. TİM Başkanı Alpaslan Çakar, protokolde yaptığı konuşmada 11 banka ile 1 milyar dolarlık ihracat paketi üzerinde anlaşma yapmak üzere toplandıklarını söyledi.

İşbirliği yapılan bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti BBVA, Akbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Odeabank yer alıyor.

“Vade(SİZ) İhracat Kredi Paketi” imza törenine Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, Akbank Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Engin Turhan, Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aydoğdu, TEB Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yenidoğan ve Odeabank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Demiröz katıldı.

İhracatçı Firmalara Uygun Maliyetli Kredi

Söz konusu kredi paketi kapsamında, ihracatçı firmaların 5 milyon dolar veya 100 milyon TL’ye kadar uygun maliyetli ihracat kredisinden yararlanabileceği söylendi.

TİM üyesi firmalar, azami kredi tutarı kadar ihracat bedellerini anlaşmalı bankalara yönlendirirlerse kredi vadeleri de belirli sürelere kadar uzayabilecek.

GCM Yatırım Banner

Rotatif kredi seçeneğiyle 12 aylık bir süre ile başlayan kredi vadesinin, firmaların azami kredi tutarı kadar ihracat alacaklarını anlaşmalı bankalara yönlendirmeleri durumunda maksimum 36 aya kadar çıkabileceği belirtildi.

Bu sayede finansman akışının sürekliliği ve ihracatçılara kesintisiz kaynak desteği verilmesi amaçlanıyor.

TİM Başkanı Çakar, üretimde sürdürülebilirliği sağlamak, katma değerli ihracatı artırmak amacıyla üye bankalar ile birlikte yeni bir finansman desteğini TİM aracılığıyla ihracatçılara sağlayacaklarını söyledi.

Dünya ticaretinde rekabet edebilecek bir üretim kapasitesine ulaşabilmek için rekabet gücünün yanında finansman gücünün de artırılmasının önemli olduğunu söyleyen Çakar, “Bankalarımızla birlikte ihracatçılarımıza, doğru zamanda doğru finansman modelleri sunarak rekabet güçlerinin artırılmasını planlıyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın