Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Duyurdu: Türkiye O Ülkeye İhracat Rekorunu Kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Türkiye, 683,7 milyon dolarla Çekya'ya tüm zamanların en yüksek Ocak-Mayıs ihracatını gerçekleştirdi. Detaylar;
TİM Duyurdu: Türkiye O Ülkeye İhracat Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa kıtasında ihracatına etkin bir şekilde devam eden Türkiye’nin bazı ülkelerle gelişen ticaret faaliyetleri dikkat çekiyor. Orta Avrupa bölgesinin önde gelen ülkelerinden Çekya da Türkiye’nin dış satımını artırmaya devam ettiği pazarlar arasında bulunuyor.

Günce veriler, Çek şirketlerinin Türkiye’de 660 milyon dolarlık yatırımının, Türk şirketlerinin ise bu ülkede 40 milyon dolarlık yatırımının olduğunu ortaya koydu.

Çekya Hasılatında Yüzde 1,7’lik Artış

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) doğruladığı bilgilere göre Türkiye, Çekya‘ya tüm zamanların en yüksek Ocak-Mayıs dönemi ihracatını 683,7 milyon dolarla gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Çekya’ya hasılatının yılın ilk 5 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,7 oranında artış gösterdiği belirtildi.

Çekya’ya en fazla ihracatın, 185,3 milyon dolarla otomotiv sektörü tarafından gerçekleştirildiği; otomotiv endüstrisini, 92,7 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller, 77,2 milyon dolarla kimyevi ürünler ve mamulleri, 63,8 milyon dolarla elektrik ve elektronik, 47,1 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyonun izlediği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Ocak-Mayıs döneminde Çekya ihracatını değer bazında en fazla otomotiv endüstrisinin gerçekleştirdiği ve otomotiv endüstrisinin, ülkeye dış satımını 27,7 milyon dolar artırdığı bildirildi.

Otomotiv endüstrisini, 13,8 milyon dolarla elektrik ve elektronik, 9 milyon dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, 4,4 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 2,3 milyon dolarla makine ve aksamlarının takip ettiği kaydedildi.

TİM Çekya İhracat Verileri Yayımlandı
Kaynak: TİM

Ülkeye, hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün 39,3 milyon dolarlık, makine ve aksamları sektörünün 25,8 milyon dolarlık dış satım yaptığı belirtildi.

Veriler, iller bazında bakıldığında, Çekya’ya, en fazla ihracatın 328,8 milyon dolarla İstanbul’dan yapıldığını ortaya koydu.

Ülkeye, İzmir’den 56,5 milyon dolarlık, Bursa’dan 52,1 milyon dolarlık, Sakarya’dan 47,6 milyon dolarlık, Kocaeli’nden 47 milyon dolar tutarında dış satım olduğu bilgisi verildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.