Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Depremzedeler için Evlerin Teslimine 1 Ay Sonra Başlayacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi, depremzedeler için inşa edilecek konteyner ve prefabrik konutlar için açıklamada bulundu.
TİM Depremzedeler için Evlerin Teslimine 1 Ay Sonra Başlayacak
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik çalışmalar sürerken Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) barınma ihtiyacı için açıklama geldi. TİM, depremzedeler için 4 ilde ilk etapta 1000 konteyner ve prefabrik konut inşa edeceğini duyurdu.

Söz konusu iller, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya olarak belirtilirken inşa edilecek 21-30 metrekarelik konutların yaşam ünitelerinin de TİM tarafından karşılanacağı aktarıldı.

İlk etapta yaklaşık 5 bin depremzedenin barınacağı projede, evlerin teslimine bir ay sonra başlanacak.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, konuyla ilgili değerlendirmesinde Türkiye’nin daha önce benzeri görülmeyen büyüklükte bir felaketle karşı karşıya bulunduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“İhracat ailesi olarak biz de daha ilk gün depremzedelerin imdadına yetişmek için harekete geçtik. 61 ihracatçı birliğimizle TİM’in öncülüğünde ve AFAD’ın koordinasyonunda bölge için yardım seferberliği başlattık. İlk aşamada battaniye, kıyafet, ayakkabı, gıda malzemesi, bebek maması başta olmak üzere acil ihtiyaç malzemelerinin sevkiyatını yaptık. Devamında da AFAD’ın güncellediği ihtiyaç listeleri doğrultusunda yardım malzemelerinin sevkiyatına devam ediyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Gültepe, zorlu kış koşullarında depremzedelerin geçici barınma ihtiyacının önemine atıfla çok hızlı hareket edeceklerini söyledi. Mart ayının üçüncü haftasından itibaren, konutların teslimine başlayacaklarını ekledi.

Mustafa Gültepe, geçici barınma sorununa çözüm sağlanmasının bölgede normalleşme için önemine değindi.

“Depremzedelerin normal hayata adaptasyonu için gayret göstermek zorundayız. Fabrika ve işletmeleri aktif hale getirip, yurttaşlarımızın kendi bölgelerinde yeniden çalışma hayatına dönmelerini sağlamalıyız. Bu hem bölgemiz hem de Türkiye’miz için son derece önemli” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın