Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanından OVP Açıklaması! “Son Derece Önemli”

TİM Başkanı Gültepe, OVP hakkında değerlendirmede bulunarak ihracat ve istihdama yönelik hedeflerin son derece önemli olduğunu belirtti. Detaylar haberde...
TİM Başkanından OVP Açıklaması! “Son Derece Önemli”
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün merakla beklenen Orta Vadeli Program (OVP) hakkında açıklama yaptı. İş dünyasından konuya yönelik değerlendirme gelirken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’den de açıklama geldi.

Yazılı açıklamada bulunan TİM Başkanı Gültepe, bugün duyurulan OVP’nin 3 yıllık makro hedefleriyle öngörülebilirlik adına son derece önemli olduğunu söyledi.

OVP hazırlık sürecinde TİM olarak paydaş kurumlar arasında yer aldıklarını belirtti. OVP’yi 3 yıllık bir yol haritası olarak gördüklerini kaydetti. İhracatta geleceğe yönelik projeksiyon çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Programın ana başlıkları arasında ihracat odaklı sürdürülebilir bir büyüme iklimi oluşturulmasının yer aldığını kaydetti.

Hedefler arasında özellikle ihracat ve istihdama yönelik olanların gerçekçi ve uygun olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Fiyat İstikrarı Vurgusu Son Derece Önemli”

TİM Başkanı Gültepe, “2023’te 255, 2024’de 267, 2025’de 283 ve 2026’da 302 milyar dolarlık ihracat hedeflerimiz var. 115 bin ihracatçımızla bu hedeflere ulaşmak adına var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

OVP kapsamında yapılan fiyat istikrarı vurgusunun özellikle üretici ihracatçılar adına son derece önemli olduğunu belirtti.

Yüksek enflasyonun olduğu dönemde üretim ve satış aşamalarında fiyat tutturmakta zorlandıkları günleri yaşadıklarını aktardı.

Gültepe, istikrarlı bir çizgide ilerleyerek sorunların aşılacağını belirterek “ Büyüme ve Ticaret’ başlığında sanayide yerli üretim ve ürün bazlı teknolojik dönüşüm, lojistik altyapının güçlendirilmesi, sanayi alanlarının genişletilmesi, planlı tarımsal üretim, ticari anlaşmalarda derinleşme, hizmet ihracatının desteklenmesi konuları son derece önemli.” açıklamasında bulundu.

Yeşil Mutabakat noktasında takvim çok hızlı ilerlediğini belirten TİM Başkanı Gültepe, Orta Vadeli Program’ın tüm bu başlıklarda kapsamlı, geniş ve iyi planlanmış bir program olduğunu söyledi.

Emeği geçen herkesi tebrik eden Gültepe, “OVP’nin ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.