Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TİM Başkanı: Mart İhracatında Depremin Etkisi Azalıyor

Şubat ayı ihracat rakamlarında depremin etkisi olduğunu söyleyen TİM Başkanı Gültepe, Mart’ta olumlu sinyaller olduğunu belirtti.
TİM Başkanı: Mart İhracatında Depremin Etkisi Azalıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, 26’ncısı düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışına konuşmacı olarak katıldı. 13-15 Mart tarihleri arasında 44 ülkeden 300’ü aşkın siyasetçi, diplomat, akademisyen ve iş insanının katılacağı etkinlikte, küresel belirsizlikler, iklim değişikliği ve enerjide dönüşüm gibi konular ele alınacak.

TİM Başkanı Gültepe, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlere değinerek sadece yurt içinde değil küresel ölçekte de benzeri olmayan bir dayanışma örneği sergilendiğini söyledi.

Deprem bölgesinde üretim tesislerinin geçici bir süreliğine durduğunu belirten Gültepe, “Bu süreçte iş ortaklarımız bizimle büyük bir dayanışma gösterdi. Hem bağışlarıyla depremzedelerimizin yanında oldular, hem de üretimdeki geçici aksaklıklar konusunda anlayış gösterdiler. Ben huzurlarınızda tüm iş ortaklarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

TİM ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) desteğiyle düzenlene zirvenin açılışında konuşan Gültepe, son açıklana ihracat rakamlarını da değerlendirdi.

2022 yılının 254 milyar doların üzerinde ihracatla tamamladığımızı, 2023 yılı için 265 milyar dolar hedeflendiğini belirten Gültepe, depremin verdiği zararın geçen ayın ihracat rakamlarında hissedildiğini söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ancak Mart ayıyla birlikte rakamlarda olumlu sinyallerin olduğunu ve en kısa zamanda yaraların sarılarak, ihracattaki ivmenin sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2 Mart’ta açıklanan verilere göre Şubat ayı ihracat rakamlarında depremin etkisi net bir şekilde görüldü. İki büyük depremin yaşandığı Şubat ayında ihracat yüzde 6,4 oranında azalarak 18 milyar 638 milyon dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.