Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİM Başkanı Gültepe: İhracatta Yıl Sonu Hedefini Yakalayacağız

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi ve bu yılın sonu hedeflenen seviyeyi yakalayacaklarını söyledi.
TİM Başkanı Gültepe: İhracatta Yıl Sonu Hedefini Yakalayacağız
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıkladığı Temmuz ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. Gültepe, ihracatta Temmuz ayında yüzde 8,4 artış yaşandığını belirterek, 20,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu rakamlar ile tüm zamanların da en yüksek ihracat ayı olarak rekor kırıldığını söyledi. Yılın ilk 7 ayında 143,4 milyar dolar ihracat yapıldığını söyleyen Gültepe, son 12 ayda ise 253,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti.

Son Çeyrekte Canlanma Bekleniyor

TİM Başkanı, ana pazar konumundaki ABD ve Avrupa ekonomilerinde son çeyrekte beklenen canlanmanın ihracata olumlu yansımasını beklediklerini belirtti.

Kalan 5 ayı en iyi şekilde değerlendirerek yıl sonunda 265 milyar dolarlık hedefi yakalayacaklarını belirten Gültepe, “Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artıdayız. Temmuzda ihracatımıza en yüksek katkıyı 2,7 milyar dolarla yine otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,1 milyar dolarla kimya, 1,6 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla hububat ve 1,3 milyar dolarla elektrik elektronik şeklinde sıralandı.” açıklamasında bulundu.

Bu sektörlerin yanı sıra, gemi ve yat, zeytin ve zeytinyağı ile savunma ve havacılık sektörlerinde çok ciddi artışlar kaydedildiğinin bilgisini veren Gültepe, Temmuz’da 45 ilin ihracatını artırdığını söyledi. En çok ihracat yapan beş ilin İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir şeklinde sıralandığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Birim ihracat değerinin yıllık bazda yüzde 7,4 artışla 1,40 dolara yükseldiğini söyleyen Gültepe, Nisan’dan önceki 12 ayda 10 milyar dolar kayba neden olan parite etkisinin, ihracata dört aydır pozitif katkı verdiğini belirtti.

Gültepe, geçen ay en fazla ihracat yapılan ülkelerin Almanya, İtalya, ABD, Irak ve Birleşik Krallık şeklinde sıralandığını söyledi. Suudi Arabistan’a yüzde 189, Kanada’ya yüzde 162, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 126, Kazakistan’a yüzde 112, Yunanistan’a yüzde 93’lük ihracat artışı kaydedildiğini, Yunanistan ve Kanada’ya ihracatta rekor kırıldığını ifade etti.

Merkez Bankası’nın ihracat kredilerini sıkılaştırma kapsamı dışında tutulmasına yönelik yaklaşımını desteklediklerinin altını çizen Gültepe, “Bu düzenlemeleri ihracatımızın hedeflerine ulaşmasına doğrudan katkı sağlayacak önemli adımlar olarak görüyoruz. Depreme ve en büyük ihracat pazarlarımızdaki durgunluğa rağmen ekonomimiz büyümesini sürdürüyor.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.