Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tim Başkanı: 2022 İhracat Hedefine Vaktinden Önce Ulaşılacak

Yılın son 22 ayının 20'sinde ihracat rekorlarının kırıldığını söyleyen TİM Başkanı Gültepe'ye göre hedefe beklenenden önce ulaşılacak.
Tim Başkanı: 2022 İhracat Hedefine Vaktinden Önce Ulaşılacak
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu’nda seçilmesinin ardından ilk Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı’na katılan Başkan Mustafa Gültepe, ihracata ilişkin açıklamalarıyla gündeme geldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yayımlanan verilere atıfla Haziran’da 23,4 milyar dolarla tüm zamanların yeni rekorunun kırıldığını söyledi.

Haziran’la birlikte diğer verilerin, 250 milyar dolarlık hedefe yıl bitmeden ulaşılacağını gösterdiğini şöyle anlattı:

“İhracatımızda mevcut yükseliş ivmesinin sürmesi bizler için son derece değerliydi. Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki, Türkiye 250 milyar doların ötesinde ihracat hedeflerini konuşmaya, yeni ufuklara yelken açmaya hazırdır.”

Gültepe, ilk 6 aydaki ihracat rakamlarının yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yaklaştığını ve 12 aylık ihracatın 246 milyar doları aştığını dile getirdi. Son 22 ayın 20’sinde aylık ihracat rekorlarının kırıldığını ekleyerek ileriye yönelik iyimser konuştu.

Haziran’da 20 sektörün ihracatını artırdığını aktaran TİM Başkanı, kimya sektörünün 3,2 milyar dolarla ilk sırada yer aldığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

2,7 milyar dolara ulaşan otomotiv sektörü ikinci, 2,3 milyar doları aşan çelik sektörününse üçüncü olduğunu dile getirdi. Çeliğin ardından hazırgiyim ve elektrik-elektronik sektörünün geldiğini ekledi.

Gültepe’nin verdiği bilgiler arasında Haziran ayında 61 ilin ihracatını artırması ve en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilin 9,2 milyar dolarla İstanbul, 1,9 milyar dolarla Kocaeli, 1,6 milyar dolarla Bursa olduğu da yer aldı.

Adana, Muğla ve Balıkesir’i ise ihracatta rekora ulaşan iller olarak belirtti.

“Türk bayrağını 215 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başaran ihracat ailesi, 160 ülkeye ihracatını artırma başarısı gösterdi.” diyen Gültepe, 1.905 firmanın Haziran’da ilk kez ihracat yaparak ihracat ailesine katıldıklarını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.