Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Muş Duyurdu: İhracat Haziran’da Rekor Tazeledi!

Ticaret Bakanlığı, Haziran ayı dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Azalış ve artış gösteren veriler haberde;
Bakan Muş Duyurdu: İhracat Haziran’da Rekor Tazeledi!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret istatistiklerinden oluşan veri bülteni yayımlandı. Rapora göre 2022 yılı Haziran ayı ihracatının geçen yıla göre yüzde 18,5 oranında artarak 23 milyar 395 milyon dolara çıktığı gözlemlendi.

Rakam, tüm zamanların en yüksek ihracatı olarak gösterildi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, rekor rakamı Erzurum’da Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin (DAİB) açılışında duyururken şöyle paylaşımda bulundu:

Mehmet Muş Duyurdu: İhracat Haziran’da Rekor Tazeledi!
KAYNAK: Twitter

Mayıs ayında ihracat yüzde 15,2 artışla 18 milyar 972 milyon dolar olurken bu tüm zamanların en yükseği olarak kaydedilmişti.

İthalat ise yüzde 39,6 oranında artarak 31 milyar 555 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Dış ticaret hacmi, yüzde 30 artarak 54 milyar 950 milyon dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı 13,2 Puan Azaldı!

İhracatın ithalatı karşılama oranı, Haziran’da önceki yılın aynı ayına göre 13,2 puan azalarak yüzde 74,1 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri hariç tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 7,1 puan azalarak yüzde 93,4’e geriledi.

Açıklamaya göre en fazla ihracat yapılan ülkelerde Almanya 1 milyar 870 milyon dolar ile birinci sırada yer aldı. ABD, Irak, İngiltere ve İtalya’nın bu sırayı izlediği görüldü.

İthalat yapılan ülkelerin en başında ise Rusya Federasyonu’nun yer aldı. Rusya’ya ithalat, yüzde 118,3 oranında artışla 5 milyar 66 milyon dolara çıktı. Ardından Çin, Almanya, İtalya ve ABD geldi.

Haziran’da en fazla ihracat yapılan ülke grupları sırasıyla 9 milyar 704 milyon dolarla Avrupa Birliği, 3 milyar 862 milyon dolarla Yakın ve Orta Doğu ülkeleri, 3 milyar 245 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri oldu.

En fazla ithalat yapılan ülke grupları ise 8 milyar 84 milyon dolarla Asya ülkeleri, 8 milyar 54 milyon dolarla Avrupa Birliği ve 7 milyar 121 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.