Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticari Mallarda Temerrüt Faizi Yükseltildi

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre ticari işletmeler arasındaki mal ve hizmet tedarikinde uygulanacak temerrüt faizi yüzde 48'e yükseltildi.
Ticari Mallarda Temerrüt Faizi Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’nin 32417 sayılı kararında yayımlanan tebliğe göre 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ticari işletmeler arasındaki mal ve hizmet tedarikinde uygulanacak temerrüt faizi yüzde 48 seviyesine yükseltildi.

Yapılan açıklamada 13 Ocak 2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1530. maddesinin yedinci fıkrası uyarınca mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranının sözleşmede öngörülmediği veya ilgili hükümlerin geçersiz olduğu hallerde uygulanacak faiz oranının yıllık yüzde 48, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı 1.310 TL olarak tespit edildiği belirtildi.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.