Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticarette Nakit Sorunu Firmaları ‘Mal Kırma’ Yöntemine İtiyor

Küresel piyasalardaki ihracat daralmasıyla iç piyasada nakit sıkıntısı yaşayan sektörler, 'mal kırma' olarak adlandırılan düşük fiyatlı ürün satışlarına yöneliyor. İşte detaylar;
Ticarette Nakit Sorunu Firmaları ‘Mal Kırma’ Yöntemine İtiyor
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalardaki ihracat daralmasıyla birlikte iç piyasada da nakit sıkıntısı yaşayan bazı sektörler, krizi atlatmaya çalışırken ‘mal kırma’ olarak adlandırılan düşük fiyatlı ürün satışlarına başladı. Likidite kriziyle boğuşan firmalar, nakit akışını yönetmek için ellerindeki ürünleri düşük fiyatlarla satıyorlar.

Dünya haberinde, sektör kaynaklarının bu durumun, çek ve senetlerin zamanında ödenmemesi gibi faktörlerle birlikte nakit akışında sıkıntı yaşanmasına neden olduğunu savunduğunu belirtti.

Sektör kaynakları, ekonomide görünen istikrarın henüz piyasalara yansımadığına dikkat çekti. Üretim artmadığı sürece ekonomide düzelmenin olmayacağının altı çizildi. Özellikle lokomotif sektörlerin ilerleyebilmesi için her kademede üretimin artırılması gerektiği kaydedildi.

Malı Düşük Fiyata Satmak Günü Kurtarıyor

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Piyasada yaşanan durumu değerlendiren Öksüz, “Eskiden arabalar veya gayrimenkuller satılırdı. Ama şu an tamamen piyasada insanlar kendi mallarını yok pahasına satıyor.” dedi.

Öksüz, bazı firmaların 10 ay vadeli 1 milyon liralık çekle aldıkları malları çok düşük fiyatlara nakit paraya çevirdiklerini belirtti. Ancak bu durumun sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Öksüz, malı düşük fiyata satmanın günü kurtarmaktan öteye gitmediğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Öksüz’e göre ekonomi normale döndüğünde fiyatların olması gerektiği noktaya gelecek. Ancak tüketiciler fiyatların ani yükseldiği algısına kapılacak.

İflaslar Domino Etkisiyle Her Sektöre Yayılır

Konuya ilişkin örnek veren Öksüz, “Örneğin bugün 50 lira olan mal 120 lira olacak. Aslında onun bugünkü değeri 50 değil 90-100 lira. Ama bugün mallar nakit gibi kullanılıp fiyat kırıldığı için piyasadaki fiyatlar normali değil.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu süreci büyük bir yara almadan atlatabilen firmaların ‘normalleşen’ fiyatlara ulaşacağını söyleyen Öksüz, “Piyasada koca koca firmaların iflasa doğru sürüklendiğini görüyoruz. Bir firmanın iflası tek onu etkilemez domino etksiyle bağlantılı her sektöre yayılır. Ticaret yapan her insanı etkiler.” dedi.

Kısa dönemde bir mucize olmayacağına da dikkat çekerek, finansmana erişimin maliyet nedeniyle hala ciddi bir sorun olduğuna vurguda bulundu. Bu sebeple firmaların borçlanma yoluyla ayakta kalmaya çalıştığını ancak bunun da sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Albox Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Olgun Sağlam’a göre nakit sıkıntısı, birçok firmayı ‘mal kırdırma’ yöntemine itiyor. Sağlam, bu durumun mobilya sektöründe de yaşandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın