Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticarette Mart Ayı! Bakan Bolat Açıkladı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin Mart ayı dış ticaret performansını kamuoyuyla paylaşarak, ülkenin ihracat ve ithalatındaki son gelişmeleri duyurdu. İşte detaylar;
Ticarette Mart Ayı! Bakan Bolat Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat bugün resmi X hesabı üzerinden Türkiye’nin Mart ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin paylaşımda bulundu. Bakan Bolat yaptığı paylaşımda, 2024 yılı Mart ayında Türkiye’nin ihracatının 22 milyar 578 milyon dolar olarak gerçekleştiğini duyurdu.

Bu rakamın Ocak ayındaki 20,0 milyar dolarlık ve Şubat ayındaki 21,1 milyar dolarlık ihracatın üstünde bir artışı temsil ettiği kaydedildi.

Mart ayında ihracatın artış eğilimine devam ettiğine işaret edilirken, aynı dönemde ithalatın ise 30 milyar 95 milyon dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. Mart ayında dış ticaret açığının 7 milyar 517 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Mart ayındaki ihracat rakamı önceki yıla kıyasla yüzde 4,1’lik bir düşüş yaşasa da tarihsel olarak en yüksek 3’üncü Mart ayı ihracat değerini temsil etti. Ancak yıllık düşüşün önemli bir nedeninin 2024 Mart ayında yaşanan takvim etki olarak belirtildi.

Tatiller İthalat ve İhracat Rakamlarını Etkiledi

2024 Mart ayında Cumartesi-Pazar tatil günlerinin beş defa olduğu belirtilirken, bu durumun ihracat ve ithalat üzerindeki etkisinin incelendiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

İhracat ve ithalatın Pazartesi’den Cuma’ya hafta içi işgünlerinde yoğun yapıldığı, Cumartesi-Pazar ise çok düşük miktarda gerçekleştiği aktarıldı.

Diğer bir taraftan Mart 2023’te 23,548 milyar dolar ile Cumhuriyetin 100 yıllık tarihindeki en yüksek aylık rakamının elde edildiği anımsatıldı.

Başlıca pazarlardan olan Avrupa Birliği’nde ekonomik faaliyetlerin zayıf seyretmesi ve küresel ticaretteki gerilemenin, Türkiye’nin ihracatını olumsuz etkilediği vurgulandı.

Buna karşılık Mart ayında Türkiye’nin ithalatının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 azalarak 30 milyar 95 milyon dolara gerilediği paylaşıldı. Bu azalış trendinin geçen Ağustos ayından bu yana devam ettiğine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.