Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticarete Yönelik Torba Kanun Teklifi TBMM’de Kabul Edildi

Ticareti kapsayan torba kanun teklifi, doğal gaz dağıtım ve satışının yanında üyeliklerin askıya alınmasını barındırıyor. İşte detaylar;
Ticarete Yönelik Torba Kanun Teklifi TBMM’de Kabul Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde bulunan 10 maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklif, ticarete ilişkin birçok detay içeriyor.

Teklif kapsamında serbest bölgelerde kullanıcıların ihtiyacı olan doğal gaz altyapısını kurmak, işletmek, kamu ve özel kuruluşlardan doğal gazı satın alarak dağıtım ve satışını yapmak işleticinin yetki ve sorumluluğunda olacak.

Söz konusu maddenin uygulanmasına yönelik bölge içi doğal gaz dağıtım ve satışı sebebiyle kullanıcılardan tahsil edilecek bedele yönelik üst limit, Ticaret Bakanlığında yönetmelik ile düzenlenecek.

İşleticinin talebi ve bölgede hizmet veren doğal gaz dağıtım şirketinin kabulü durumunda doğal gaz dağıtım şirketleri serbest alanlar içinde şebeke yatırımı yaparak veya yapılmış şebekeyi mülkiyeti ile birlikte devralarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDKS) tarafından belirlenen şartlar çerçevesinde serbest bölge içinde doğal gaz dağıtım faaliyeti gerçekleştirebilecek.

Doğal gazı kapsayan faaliyetlerin işletici tarafından sürdürüldüğü serbest bölgelerde, doğal gaz iletim ve dağıtım lisansı sahibi şirketlerin herhangi bir hak, yetki veya sorumluluğu bulunmayacak.

GCM Yatırım Banner

Üye Askıya Alınabilecek

Teklif ile vergi mükellefiyet bilgisi kapalı olan ticaret ve sanayi odası ile borsa üyelerinin üyelikleri askıya alınabilecek. Her yılın Ocak ayında güncelleme çalışması yapan odalar, Gelir İdaresi Başkanlığından alınan mükellefiyet kapalı bilgisine istinaden ilgili üyeyi yönetim kurulu kararıyla askıya alabilecek ve aidat tahakkukunu durdurabilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda yapılan değişiklikle vergi mükellefiyet bilgisi kapalı olan üyelerin de askıya alınmasının önü açılıyor.

Her yılın Ocak ayında güncelleme çalışması yapan borsalar, Gelir İdaresi Başkanlığından alınmakta olan mükellefiyet kapalı bilgisine istinaden ilgili üyeyi borsa meclisi kararıyla askıya alabilecek ve aidat tahakkukunu durdurabilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu, toplam tutarı brüt asgari ücretin yüzde 50’sini geçmeyen ve zaman aşımı süresinin bitmesine 1 yıldan az kalan aidat borçları ve ferilerine yönelik oda ve borsa meclislerince terkin kararı verilebilecek üst sınırı belirleyebilecek.

TOBB’un yıllık gelirinin yüzde 2’sinin, TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin ihtiyaçları için kullanılması amacıyla 15 yıl olarak belirlenen süre 25 yıla yükseltildi.

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunundaki düzenlemeyle lisanslı depo işletmelerine 2 yıl için verilen lisans süresi 3 yıl olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın