Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı’ndan 44 Firmaya Milyonluk Ceza

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret siparişlerinin iptalinde tüketiciyi mağdur eden 44 firmaya 78,5 milyon TL'lik ceza kesildiğini açıkladı. Detaylar haberde...
Ticaret Bakanlığı’ndan 44 Firmaya Milyonluk Ceza
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada e-ticarette siparişlerin iptallerini yakın takibe aldıklarını duyurdu. Sipariş iptalleri neticesinde tüketiciyi mağdur eden 44 firmaya idari para cezası kesildiği bildirildi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Ticaret Bakanlığı, denetimler neticesinde söz konusu 44 firmaya 78.530.902 TL ceza kesildiğini duyurdu.

Bunun yanında Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) 2022 yılı verilene göre e- ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 109 artarak 800,7 milyar TL olduğu aktarıldı.

Sipariş adedinin ise 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 43 artarak 4 milyar 787 milyon adede yükseldiği bildirildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Ticaret hacminde gerçekleşen artış ile birlikte, geleneksel alışverişlerde yapılabilen satıcının kimliği ile malın fiziki kontrolünün yapılmaması durumu, tüketicilerin daha fazla korunması ihtiyacını ortaya çıkardı. Bu kapsamda 6502 sayılı ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’ ve ‘Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemelerin önemi ortaya çıktı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın