Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Yabancı Plaka ile Giriş Yapacaklara Uyarıda Bulundu

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’ye yabancı plaka ile giriş yapacak vatandaşlara ve misafirlere hatırlatmada bulundu. Detaylar geliyor...
Ticaret Bakanlığı Yabancı Plaka ile Giriş Yapacaklara Uyarıda Bulundu
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, yaz döneminde yabancı plakalı araçlar ile Türkiye’ye gelecek vatandaş ve misafirlere, ülkeye girişte mağduriyet yaşanmaması için hatırlatma ve uyarılarda bulundu. Bakanlık başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan vatandaşların önemli bir kısmının, ülkeye yabancı plakalı taşıtlarıyla geldiğini hatırlattı.

Açıklamada, ülkeye giriş yapan vatandaşların ve diğer ülke vatandaşlarının kara gümrük kapılarında bekletilmeden işlemlerinin yapılmasının, öncelikli tedbirler arasında yer aldığı kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan hatırlatmada, “Ülkemize giriş yapacağınız tarihten geriye doğru son bir yıl içinde en az 185 gün yurt dışında bulunduğunuzdan emin olunuz. Bu durumun e-Devlet üzerinden sorgulanması mümkündür.” ifadeleri yer aldı.

Giriş Yapacaklardan Belge İstenecek

Giriş yapanların ehliyet, pasaport ya da pasaport yerine geçen kimlik belgesini ibraz etmeleri gerektiği belirtildi.

Yabancı pasaportla giriş yapılması durumunda oturum izni hariç en fazla 90 gün süre verildiği belirtilen açıklamada, “Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi kişilerin ise bu durumlarına uygun kimlik veya pasaportları ile giriş yapmaları halinde taşıtlarına 730 gün süre verilir.” ifadesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Ülkeye girişte taşıta ait Türkiye’de geçerli sigorta poliçesiyle taşıtın ruhsatının ibrazının zorunlu olduğu vurgulanırken, yurt dışından emekli olanlara sağlanan kolaylıklardan yararlanmak için konsolosluk veya elçilik onaylı Türkçe tercümeli emeklilik belgesinin bulundurulması istendi.

Ticaret Bakanlığı kişilerin başkası adına kayıtlı bir taşıtla gelinmesi durumunda ise geçerli bir vekaletname ibraz edilmesi gerektiğini belirtti.

Geçici olarak ithal edilen taşıtın, hak sahibinin Türkiye’de bulunması şartıyla, bu kişinin ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi, annesi, babası ve çocukları tarafından kullanılabileceği bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.