Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Yardımları Vergiden Muaf Tuttu

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından bağışlanan yardım eşyalarının belirlediği kuruluşlara gönderilmesi durumunda gümrük vergilerine tâbi olmayacağını duyurdu. İşte detaylar;
Ticaret Bakanlığı Uluslararası Yardımları Vergiden Muaf Tuttu
HABER GİRİŞ

Coğrafyanın en büyük depremiyle mücadele eden Türkiye’ye, uluslararası birçok yardım geliyor. Ticaret Bakanlığı ise bu konu hakkında yeni bir duyuru yaptı. Bakanlık, yurt dışından gönderilen yardımların vergiye tâbi olmayacağını açıkladı.

Depremzedelere yönelik yurt dışından gönderilen yardım eşyalarının; kamu kurum ve kuruluşlarına, kamu yararına çalışan derneklere, cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara gönderildiği takdirde gümrük vergilerine tabi olmayacağına dikkat çekildi.

Resmi Twitter hesabından duyuruda bulunan Ticaret Bakanlığı, depremzedeler ücretsiz olarak dağıtılmak üzere yurt dışından gönderilen temel ihtiyaç maddelerinin ticaret politikası önlemlerine de tâbi olmayacağı kaydedildi.

Yardımlar Belirtilen Kurum ve Kuruluşlar Adına Gönderilmeli

Koordinasyonun düzenli bir şekilde gerçekleşmesi için ilgili bakanlıkların söz konusu durum kapsamında gelen eşyaların belirtilen kurum ve kuruluşların adına gönderilmesi gerektiği vurgulandı.

Bakanlık tarafından paylaşılan açıklamada kuruluşlar şu şekilde sıralandı;

GCM Yatırım Banner

– Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD)
– Ankara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
– Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
– Kahramanmaraş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
– Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
– Adana Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
– Hatay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
– Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı.

Duruma konu olan ilgili eşyaların gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için varsa taşıma belgesinin ve eşya listesinin, geldiği gümrük idaresine sunulmasının yeterli olacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.