Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanlığı Sigara Firmalarına Cezayı Kesti

Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen çifte fatura düzenleyen sigara firmalarına 215 milyon lira ek vergi tahakkuku ve buna bağlı idari para cezası uygulandı.
Ticaret Bakanlığı Sigara Firmalarına Cezayı Kesti

Ticaret Bakanlığı resmi X hesabı üzerinden çifte fatura düzenlediği tespit edilen sigara firmalarına idari para cezası uyguladığını açıkladı. Açıklamada haksız rekabete konu olabilecek fiillerle serbest piyasa mekanizmasını sekteye uğratabilecek her türlü legal olmayan girişimlere karşı inceleme ve soruşturmaların titizlikle sürdüğüne işaret edildi.

Bakanlık müfettişleri tarafından sigara sektörü ile ilgili yapılan inceleme ve soruşturmalar kapsamında sigara firmalarına 215 milyon lira ek vergi tahakkuku ve buna bağlı idari para cezası uygulandığı bildirildi.

İnceleme ve soruşturmalar kapsamında sahte ve düşük kıymetlerle ithal edilen tütün (virjinya ve burley tipi) ile filtre gibi sigara hammaddesi cinsi eşyalar için çifte fatura düzenlendiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Tespit edilen çifte faturalardan, gümrük idarelerine düşük tutarlı faturaların ibraz edildiğine dikkat çekildi.

53 Milyon Liralık Ek Vergi Tahakkuku için İşlem Başlatıldı

Söz konusu fiillerin sonucunda firmalara, 53 milyon lira ek vergi tahakkuku ve buna bağlı olarak 162 milyon lira idari para cezası olmak üzere 215 milyon lira kamu zararı tahsili için işlemler başlatıldığı belirtildi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Bakanlık açıklamasında, piyasa işleyişini bozucu, adil rekabet şartlarına uygun olmayan girişimlerin hassasiyetle takip edildiğinin altını çizdi.

Habere konu olan sektörler dahil tüm sektörlerde bu ve benzeri ihlalleri engellemek devletin ekonomi politikalarını etkili şekilde uygulamak için çalışmaların aralıksız devam ettiği paylaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu