Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Fahiş Fiyatlarla Mücadeleye Devam Ediyor

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyatlara mücadeleye devam ediyor. Ramazan ayı öncesinde denetimler sıklaştı. Detaylar haberde...
Ticaret Bakanlığı Fahiş Fiyatlarla Mücadeleye Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyatlarla mücadeleye devam ediyor. Ramazan ayı öncesi denetimlerini artıran Ticaret Bakanlığı 10 ilde eş zamanlı fahiş fiyat ve etiket denetimi yaptı.

Bakanlığa bağlı ekipler, Ankara, İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Konya, İzmir, Kocaeli ve Kayseri’de denetimlerini gerçekleştirdiler. Özellikle temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri incelediler.

Gerçekleştirilen denetimlerde ürünlerin etiket fiyatı ve kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, ürünlerin son fiyat değişimi ve önceki fiyat değişimine bakıldığı bildirildi.

Bunun yanında meyve ve sebze reyonunda da ürünlerin menşei ve geliş fiyat bilgisi Hal Kayıt Sistemi (HKS) üzerinden kontrol edildiği belirtildi.

Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan konuya yönelik yaptığı açıklamasında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fiyat etiketi ve haksız fiyat artışlarıyla ilgili denetim yaptıklarını bildirdi.
Özellikle marketlerde fiyat etkilerine bakıldığını not etti.

GCM Yatırım Banner

Tan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ticaret Bakanlığı olarak ramazan ayı öncesinde fahiş fiyat artışlarının olumsuz etkilerinden tüketicileri korumak ve fiyat etiketlerinde yer verilen yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetinin önüne geçebilmek için yaygın ve yoğun denetimlere devam ediyoruz.”

Mersin Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer ise göstermelik, aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetiyle mücadele ettiklerini bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.