Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Duyurdu: İhracatta Yeni Sisteme Geçiliyor

Ticaret Bakanlığı, bugün yaptığı duyuruda Ocak ayı itibarıyla ihracat verileri için yeni bir uygulamanın devreye alınacağını açıkladı. Detaylı bilgi haberde;
Ticaret Bakanlığı Duyurdu: İhracatta Yeni Sisteme Geçiliyor
HABER GİRİŞ

İhracat temelli büyüme hedefine odaklanan ekonomi yönetiminin elde edeceği verilere ilişkin yeni bir karar alındı. Ticaret Bakanlığı, yeni yıldan itibaren ihracat verilerinin hazırlanmasında şirketlerin üretim yerlerinin baz alınacağını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı ihracat verilerinde üretim yeri bazlı bir veri seti oluşturulduğu ve 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren şirketlerin üretim yeri bazlı yeni sisteme geçileceği duyuruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu uygulamanın yaklaşık 1 yıldır Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (STB) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) katılımıyla yürütüldüğü ve gelecek yıldan itibaren firmaların üretim yerlerine göre il ihracat istatistiklerinin kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Söz konusu istatistiklerde, üretimin yapıldığı illerin tespit edilmesinin amaçlandığı, bakanlığın ihracatçı/imalatçı bilgileri, STB’nin sanayi sicil belgesi verileri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) kayıtları ile eşleştirildiği belirtildi.

Bu veriler dahilinde çıkacak sonuçlarda, hangi illerin sağladığı ihracatta üretim hacmiyle öne çıktığının tespitinin sağlanacağı bildirildi. TÜİK’in 29 Şubat 2024 tarihinde yayımlayacağı dış ticaret istatistiklerinde Ocak 2024 verileri ile bu sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasının planlandığı söylendi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.