Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı Açıkladı: İlk Çeyrekte 57 İlde İhracat Artışı!

Ticaret Bakanlığı tarafından yılın ilk çeyreğine dair ihracat rakamları iller bazında açıklandı. Veriler 57 ilde ihracatın arttığını gösteriyor.
Ticaret Bakanlığı Açıkladı: İlk Çeyrekte 57 İlde İhracat Artışı!
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 2024 yılının Ocak-Mart ayına ilişkin yeni verileri açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin son 14 çeyrektir aralıksız büyüme gösterdiğine dikkat çekildi ve bu yılın ilk çeyreğinde de ihracatın yüzde 3,6 artış ile 63,7 milyar dolar olduğu belirtildi.

Bakanlık yılın ilk çeyreğinde, 14 ilde 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiğini ve 57 ilde ihracatın arttığını vurguladı. Açıklamada illerdeki ihracat artışlarının üretim, yatırım ve istihdam kapasitesini güçlendirerek yerel kalkınmaya katkı sağladığı ifade edildi.

Bu dönemde dış ticarete ilişkin gelişmelerin, net ihracatın büyümeye pozitif katkı verdiğini gösterdiğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Ticaret Bakanlığı olarak yüksek katma değerli ve rekabetçi ihracat perspektifinde pazar ve ürün çeşitlendirmesine dönük politika ve stratejilerimiz ile ihracatı artırmak üzere çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İhracatın ülke sathına güçlü bir şekilde yayılma hedefinden bahsedilen açıklamada, yerelde sağlanan üretim ve istihdam artışı neticesinde daha müreffeh bir Türkiye’nin hedeflendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

İhracat Artışında Çorum Lider

Verilere il bazında bakıldığında en fazla ihracat artışının Çorum’da olduğu görülüyor. Çorum’daki ihracat artışı 187 milyon dolara ulaştı.

İstanbul, yüzde 23 azalış ve 4 milyar 410 milyon dolarla birinci sırada, Kocaeli, yüzde 5,6 artış ve 3 milyar 40 milyon dolarla ikinci sırada, İzmir yüzde 1,5 azalış ve 2 milyar 255 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın