Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı: Dış Yatırımlarda Büyük Bir İvme Göreceğiz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ikinci el araç satışı ve marketlerdeki fahiş fiyatlar olmak üzere gündeme dair değerlendirme yaptı.
Ticaret Bakanı: Dış Yatırımlarda Büyük Bir İvme Göreceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek ekonomi gündemini değerlendirdi. Göreve başladığında ilk icraat olarak ikinci el otomobil piyasasına ilişkin harekete geçtiğini, sektöre ilişkin tebdili kıyafetle yoğun denetim gerçekleştirdiklerini ve tespit edilen stokçuluk faaliyetlerine ceza kestiklerini söyledi.

Bireysel satıcıların bir takvim yılı içinde 3’ten fazla otomobil satışı yapamayacağını belirten Bolat, “Bireyselde satışta 3’ü açan satışlar, zaten ticari satış kabul ediliyor. Baktık ki yaklaşık 4 bin 800 kişi, 50’den fazla satış yapmış. Bunlar ya bireysel ya galeriler ya da bayilerin yanında çalışanlar ve akrabaları üzerinden yapılan satışlar. Bunlardan savunma istendi ve savunmaları alınıyor, gerekli cezalar kendilerine gönderilecek.” dedi.

İkinci el fiyatının sıfır araç fiyatından daha yüksek olamayacağı yasağını getirdiklerini, ilan sitelerinin 15 Temmuz’dan itibaren sıfır araç fiyatından daha yüksek ikinci el fiyatı koymamaları konusunda uyarıldıklarını söyledi.

İlan sitelerinin bu ilanları koymak isteyenleri uyaracağını, uymayan olduğu takdirde 300 bin liraya kadar ceza kesileceğini bildirdi.

15 Temmuz itibarıyla noterlerin de 3’ten fazla bireysel satışı gerçekleştirmeyeceklerini dile getiren Bolat, “Burada çok ciddi açgözlülük uygulamalarını gördük. Bir nevi ihtiyaçtan oto alımından ziyade otoyu bir spekülasyon ve yatırım aracı ama daha çok spekülasyon amaçlı, manipülatif ve fahiş fiyat amaçlı ticaretini yapma gayretleri var. Biz son iki haftadır aldığımız tedbirlerle bu konuda çok önemli düzenlemeler yaptık.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

İkinci elde satışların gevşediğini müşahede ettiklerini, ikinci el satışların, sıfır araç satış fiyatına doğru aşağı doğru ivme kazanmaya başladığını, bunun birkaç hafta sürse de istikrarı kısa sürede sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Denetimleri Sürüyor

Marketlere yönelik fahiş fiyat ve stokçuluk denetimlerinin de aksatılmadan sürdüğüü söyleyen Bolat, 81 ilde 53 bin firma ve 306 bin ürünün denetiminin yapıldığını, şu ana kadar 212 milyon lira idari para cezası kesildiğini açıkladı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun fahiş fiyat ve stokçuluk faaliyetlerine karşı işlem yaptığını, ceza miktarlarının 30 – 300 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

Rekabet Kurumu’nun ise kartel oluşumları ya da hakim durum gibi rekabet bozucu eylemlere karşı büyük soruşturmalar yaptığını belirtti.

Süpermarket pazarında ciddi rekabetin bulunduğunu söyleyen Bolat, “Yeni bir perakende yasasını güncelleme konusunda sektörle, üreticilerle istişare halinde toplantılar yaparak bu konuda çalışma yürüteceğiz. Bunu hükümet olarak da istişare edeceğiz ama bütün olayın temelinde enflasyonla mücadelenin başarılması yatmakta.” dedi.

Fahiş Fiyattan Satanlardan Alışveriş Yapmayalım

Ticaret Bakanı Bolat, tüketicilerin fahiş fiyat görülmesi durumunda Bakanlığa ihbar etmesini istedi. Bu tür ihbarlara baskınlar yaptıklarını, bildirilen tüm ihbarlara denetim mekanizması çalıştığını, bu tür satıcılardan alışveriş yapılmamasını istedi.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarında gerekli çalışmaları yürüttüğünü, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın para ve maliye politikaları alanında faaliyette bulunduğunu, Ticaret Bakanlığı olarak kendilerinin de denetim ve yaptırım uygulama ile caydırıcılık görevi yapacaklarını aktardı.

Hal yasasına ilişkin de çalışmaları bulunduğunu da ifade ederek, “Halleri belediyeler işletiyor. Belediyeler, yeni ve modern haller yapma konusunda finansman sıkıntısı çektiklerini ifade ediyorlar. En önemli şey, tarladaki ürünü fazla zayiat olmadan aracısını azaltarak hale getirip tüketicinin beğenisine sunmak. Sebze ve meyvelerde bir iki günde hızlı çürüme oluyor. Çiftçilerimizin kendi aralarında kooperatif kuramamaktan kaynaklı olarak haldeki komisyoncularla, kabzımallarla çalıştıklarını görüyoruz. Bizim görevimiz üreticilerimizin kooperatifler üzerinden hızlı şekilde ürünlerini hale getirmelerini hızlandırmak. Hal yasasını yenileme konusunda Bakanlığımızın çalışması devam ediyor.” dedi.

Yakın Zamanda Dış Yatırımlarda Büyük Bir İvme Göreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere üç ülkeyi kapsayan Körfez turu olduğunu belirtti. BAE ile ticaret anlaşmasının imzalandığını ve ilk etapta 10 milyar dolar olan ticaret hacminin 25 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

BAE’nin en büyük yatırım holdingi ADQ İcra Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi’nin kendileriyle görüştükten 3 saat sonra ticaret bakanı olarak atandığını belirtti.

Suwaidi’nin Türkiye’de yatırımlar konusunda 30 milyar dolarlık hedefleri olduğunu, gıda, lojistik, ilaç ve hastane, altyapı, teknoloji olmak üzere farklı alanlarda tekliflere açık oldukları yönünde mesaj aldıklarını anlattı.

“Yakın zamanda dış yatırımlarda büyük bir ivme göreceğiz.” diyen Bolat, sözlerine “Korkunç bir deprem yaşadık. Hazine ve Maliye Bakanlığı raporuna göre, 103 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç var. Bu kaynak 4 yıla yayılan sürede tamamlanmış olacak. Çok ciddi bütçe açığı ortaya çıkacak ve kamunun borçlanma limiti aşılmış olacaktı. Bu gerçekten hareketle deprem için bir Milli Dayanışma Paketi adı altında bu program hazırlandı. Ek bütçe çıkarılması kararı alındı. Ek bütçe de 1,1 trilyon lira civarında.” şeklinde devam etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.