Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı Bolat’tan Mersin’de Önemli Açıklamalar

Ticaret Bakanı Bolat, AK Parti Şehir Buluşmaları programı kapsamında Mersinlilerle bir araya geldi. Bolat’ın konuşmasından satır başlarını sizler için derledik.
Ticaret Bakanı Bolat’tan Mersin’de Önemli Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mersin’de Şehir Buluşmaları etkinliği kapsamında AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinde konuşma yaptı. Dünya ihracatındaki payımızı şu andaki yüzde 1,04’ten yüzde 1,20’ye yükseltmeyi hedeflediklerini, mal ihracatında ise 400 milyar hedef koyduklarını açıkladı.

Kabine üyelerinin başta deprem bölgesindeki iller olmak üzere sürekli sahaya indiğini, vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarıyla bir araya geldiğini belirterek, onların dertlerini dinleyip çözüm bulmaya gayret ettiklerini söyledi.

Mersin Limanı ile Mersin Serbest Bölgesi’nin, Türkiye ekonomisine büyük katkıları olduğunu belirterek “Temennimiz, istihdamın ve ihracatın hem Mersin’de hem de Türkiye’mizde daha da artmasıdır. Ticaret Bakanlığı olarak, yasal ticaretin ve ihracatın artması noktasında her türlü desteği sağlıyoruz, sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Mersin Enerji Alanında Önemli Bir Yere Sahip

Mersin’in enerji alanında da önemli yere sahip olduğunu dile getiren Bolat, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin, Türkiye’nin nükleer enerji bilgi ve teknolojilerindeki tecrübesinin artmasına, enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasında önemli rol oynayacağını söyledi.

Türkiye’nin son 20 yılda yıllık ortalama reel olarak yüzde 5,4 büyüme sağladığını, refah ve kalkınma için çalışmaların kararlılıkla süreceğini, dünyanın genelinde ekonomik sıkıntılar olduğunu, bunlara rağmen ülkemizin ortaya koyduğu performans, vatandaşların güveni ve özel sektör ile sağlanan güç birliği karşısında aşılamayacak hiçbir engel olmadığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Son 20 yılda milli gelirin 214 milyar dolardan 906 milyar dolara çıktığını, bu süreçte nüfusun 23 milyon arttığını açıkladı. Kişi başına düşen milli gelirin ise 3 bin dolardan 10 bin 655 dolara yükseldiğini belirtti.

Türkiye OECD Arasında En Yüksek Büyüme Oranına Sahip Ülkelerden Biri

Türkiye’nin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına sahip 2-3 ülkeden biri söyleyen Ticaret Bakanı, küresel ölçekte dünyada büyümenin ve ticaretin çok yavaşlamasına, 6 Şubat’ta yaşanan depremlere rağmen bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüme kaydedildiğini hatırlattı.

2002’de 14 milyar dolar olan ihracatımızın 6 kat artışla 2022’de 90,5 milyar dolara çıktığını, belirterek “2023’te inşallah 120 milyar doları yakalamaya çalışıyoruz. Büyük bir artış var. Turizmde hedefler iyi gidiyor. 55-56 milyar dolarlık yıllık turizm geliri hedefimizi tutturacağımız anlaşılıyor ilk 6 ay itibarıyla.” dedi.

Ekonomide Tüm Zorluklar Aşılacak

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ticaret Bakanlığı olarak Türkiye Yüzyılı’na da yepyeni hedeflerle girdiklerini, 2028 vizyon belgesine göre dünya ihracatındaki payın artırılmasını hedeflediklerini açıkladı. Hizmet ihracatında yıllık 200 milyar dolar hedef belirlediklerini ve bu hedefe ulaşmak için tüm paydaşlarla birlikte çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Hükümetin çizdiği vizyon ve özel sektörün gayretiyle bu hedeflere ulaşma konusunda 7 gün 24 saat çalıştıklarını dile getirdi.

Ekonomideki tüm zorlukları aşacaklarına inandığını vurgulayan Bolat, konuşmasını “Mersinli firmalarımızın gerek mal ihracatına gerekse hizmet ihracatına yönelik Ticaret Bakanlığımızca verilen desteklerden daha fazla yararlanmalarını bekliyoruz ve arzu ediyoruz. Bu yönde başvurularınız için Bakanlığımızın kapıları sonuna kadar açıktır.” sözleriyle sürdürdü.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.