Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THYAO Trafik Sonuçları Açıklandı: Yolcu Sayısı Yüzde 16 Arttı

KAP üzerinden açıklama yapan THYAO, Mayıs ayı trafik sonuçlarını paylaştı. Yolcu verileri yükselirken kargo-posta oranı azaldı. İşte detaylar;
THYAO Trafik Sonuçları Açıklandı: Yolcu Sayısı Yüzde 16 Arttı
Yorum

Türkiye’de taşımacılık sektöründe lider firma olan Türk Hava Yolları (THYAO), Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) Mayıs ayını kapsayan trafik sonuçlarını paylaştı. Verilere göre şirketin toplam yolcu sayısı, transferleri, doluluk oranı, koltuk sayısı artarken kargo-postalarda düşüş görüldü.

Türk Hava Yolları’nın Mayıs 2022 döneminde 6,4 milyon olan yolcu sayısı, 2023’te yüzde 16 artarak 7,4 milyona ulaştı. Dıştan dışa transfer yolcu sayısı yüzde 22 yükselerek 2,3 milyon olarak gerçekleşti.

Şirketin yolcu doluluk oranı söz konusu döneminde 1,8 puan artarak yüzde 81,8 seviyesinde oldu. Toplam arz edilen koltuk Km (AKK) yüzde 13 artarken taşınan kargo-posta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 düşerek 134,5 bin ton olarak kaydedildi.

Ocak-Mayıs döneminde 24 milyon olan toplum yolcu sayısı 2023’ün aynı döneminde yüzde 29 yükselerek 31 milyon seviyesinde oldu. Yol doluluk oranı yüzde 7,5 puan artarken toplam arz edilen koltuk sayısı 90,4 milyar olarak gerçekleşti.

“430 Bin Vatandaş Tahliye Edildi”

Yapılan açıklamada filodaki uçak sayısının 417 olduğu, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 6 Şubat – 31 Mayıs tarihleri arasında icra edilen ücretsiz yolcu ve kargo taşımalarının verilere dahil edilmediği paylaşıldı. Türkiye’yi yasa boğan felaket döneminde 433 bin vatandaş ile arama-kurtarma ve yardım ekiplerinin bölgeye ulaştırıldığı ifade edildi.

430 bin vatandaşın tahliyesinin gerçekleştirildiği, 36 bin ton yardım malzemesinin afet bölgesine sevk edildiği açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu