Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

THYAO Trafik Sonuçları Açıklandı: Yolcu Sayısı Yüzde 16 Arttı

KAP üzerinden açıklama yapan THYAO, Mayıs ayı trafik sonuçlarını paylaştı. Yolcu verileri yükselirken kargo-posta oranı azaldı. İşte detaylar;
THYAO Trafik Sonuçları Açıklandı: Yolcu Sayısı Yüzde 16 Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de taşımacılık sektöründe lider firma olan Türk Hava Yolları (THYAO), Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) Mayıs ayını kapsayan trafik sonuçlarını paylaştı. Verilere göre şirketin toplam yolcu sayısı, transferleri, doluluk oranı, koltuk sayısı artarken kargo-postalarda düşüş görüldü.

Türk Hava Yolları’nın Mayıs 2022 döneminde 6,4 milyon olan yolcu sayısı, 2023’te yüzde 16 artarak 7,4 milyona ulaştı. Dıştan dışa transfer yolcu sayısı yüzde 22 yükselerek 2,3 milyon olarak gerçekleşti.

Şirketin yolcu doluluk oranı söz konusu döneminde 1,8 puan artarak yüzde 81,8 seviyesinde oldu. Toplam arz edilen koltuk Km (AKK) yüzde 13 artarken taşınan kargo-posta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 düşerek 134,5 bin ton olarak kaydedildi.

Ocak-Mayıs döneminde 24 milyon olan toplum yolcu sayısı 2023’ün aynı döneminde yüzde 29 yükselerek 31 milyon seviyesinde oldu. Yol doluluk oranı yüzde 7,5 puan artarken toplam arz edilen koltuk sayısı 90,4 milyar olarak gerçekleşti.

“430 Bin Vatandaş Tahliye Edildi”

Yapılan açıklamada filodaki uçak sayısının 417 olduğu, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle 6 Şubat – 31 Mayıs tarihleri arasında icra edilen ücretsiz yolcu ve kargo taşımalarının verilere dahil edilmediği paylaşıldı. Türkiye’yi yasa boğan felaket döneminde 433 bin vatandaş ile arama-kurtarma ve yardım ekiplerinin bölgeye ulaştırıldığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

430 bin vatandaşın tahliyesinin gerçekleştirildiği, 36 bin ton yardım malzemesinin afet bölgesine sevk edildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.