Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

THY’ye Yeni Başkan Atandı! Hisseler Rekor Kırdı

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’nda büyük değişikler yaşandı. Piyasalar haberi olumlu karşıladı. Yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve detaylar aşağıda;
THY’ye Yeni Başkan Atandı! Hisseler Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Hava Yolları (THY), Yönetim Kurulu değişiklikleri gündemde yankı uyandırdı. Dün piyasalar kapandıktan sonra THY tarafından yapılan açıklamada Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı’nın istifa ettiği duyuruldu.

Aycı’nın yanında İcra Komitesi ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Muzaffer Akpınar ile Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Görkem Aksoy’un da istifa ettikleri bildirildi. Boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Prof. Dr. Ahmet Bolat getirildi.

Yine istifa nedeniyle boşalan bağımsız Yönetim Kurulu üyeliğine Şekib Avdagiç ile boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine Sayın Mehmet Kadaifçiler’in, yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında onaya sunulmak üzere atanmalarına karar verildi.

Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Sonrası THY Hisseleri Rekor Kırdı

THY Hisseleri Rekor
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Dün en son 28,64 lirada kapanış yapan THYAO hisseleri, bugünkü seansa 28,76 lira ile başladı. Açılışın ardından 29,44 liraya çıkarak tüm zamanları yükseğini kaydetti.

Yazım sırasında yüzde 1’e yakın artıda fiyatlanan THY hisselerinin önceki rekoru 14 Ocak’taki 29,30 lira olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Son verilere göre THY, haftalık bazda yüzde 6’ya yakın getiri sunarken aylık yüzde 38 değerlendi. Yıllık bazda ise yüzde 135 oranında yükseldi.

THY’nin Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat Kimdir?

THY’nin Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat Kimdir?Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nin sitesindeki bilgilere göre İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Bolat, yüksek lisansını Stanford Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması alanında yapmıştır. Doktorasını Michigan Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği alanında tamamlamıştır.

Halen THY’de Yatırım ve Teknolojiden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Bolat, daha önce Strateji Geliştirme, Filo Planlama, Yatırım Yönetimi ve Ar-Ge’den sorumlu Başkan olarak Ortaklığa 400’e yakın uçak satın alımı ile 150’ye yakın uçak kiralanmasının planlanması ve gerçekleştirilmesinde hizmet etmiştir.

Turkish Cabin Interior AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, Turkish HABOM AŞ ve SunExpress Havayolları Yönetim Kurulları Üyesi ve THY Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yapmıştır.

Profesör Ahmet BOLAT uçak-körük ataması, petrol tanker taşımacılığı, şehirlerarası otobüs işletmeciliği gibi lojistik alanlarda projeler yürütmüş; optimizasyon, sıralama ve çizelgeleme ve otomobil üretim hatları konularında birçok doktora, yüksek lisans tezleri yaptırmış ve bu alanlarda uluslararası periyodiklerde çok sayıda makale yayınlamıştır.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.