Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

THY, Tek Başına Bu Ülkenin Toplam Üretimiyle Yarışıyor!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, şirketin hedefleri, faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgileri paylaştı. İşte detaylar;
THY, Tek Başına Bu Ülkenin Toplam Üretimiyle Yarışıyor!
HABER GİRİŞ

Türk Hava Yolları (THYAO), sektörün öncü firması olarak yolculuğuna devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Detroit’e direkt uçuşlara başlayan şirketin uçtuğu şehir sayısı 129 ülkede 345’e, ABD’de ise toplam 13’e yükseldi.

Şirketin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, Türk Hava Yolları’nın hedeflerini paylaştı. Artan uçak ihtiyacını gidermek için geçtiğimiz hafta Airbus ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Bolat, 204’ı kesin 115’i opsiyon olmak üzere toplam 355 uçak almayı planladıklarını belirtti.

Siparişlerin teslimatlarının 2026’da başlayacağını, THY’nin dünyanın en büyük 7 havayolu şirketlerinden biri haline geleceğini vurguladı.

“Fas Kadar Üretim Yapacak”

THY’nin kendi gelirinin Türkiye’ye getirdiği turistlerin harcaması ve Turkish Technic’in faaliyetleri dahil 2023’te Türkiye ekonomisine katkısının 56 milyar doları bulacağını ifade etti. THY’nin bu sene ortalama 21 milyar dolar gelir elde ettiğini dile getirdi.

2023’te Türk ekonomisine ortalama 56 milyar dolar katkı sağladıklarını kaydetti ve Türk Hava Yolları’nın ekosistemiyle Fas kadar bir ekonomik üretim yapacağını belirtti. Turizm Bakanlığı ile projelerin devam ettiğini söyleyen Bolat, THY ve iştiraklerinin toplam 950 uçağa ulaşmasını planladıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Turkish Cargo

THY çatısı altında Turkish Cargo’yu büyüteceklerini, örneğin Fransa’da bir kişinin Türkiye’den yemek siparişi verdiğinde o gün kapısında olacağını aktardı. Bu çerçevede yine tekstil ürünlerinin Avrupalı tüketicilerle çok rahat bir şekilde buluşacağını paylaştı.

200 olan pilot ihtiyacının artacağını, 200 olan pilot yetiştirme kapasitesini 500’e çıkaracaklarını ifade etti. Tanesi 15 milyon dolar olan 30 simülatörlerinin olduğunu dile getirdi.

Hizmet ihracatında dizilerin de oldukça önemli olduğunu savunan Bolat, 450 milyon Güney Amerikalının Türk dizilerini seyrettiğini, sırf dizide geçti diye Üsküdar’a gelip Kızkulesi manzarasında çay içip simit yediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.