Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

THY Personel Maaşlarına Yaptığı Zammı Değiştirdi

Son dönemde borsada ve sektörde gösterdiği performansla öne çıkan THY, personeli için açıkladığı zam miktarını artırma kararı aldığını duyurdu.
THY Personel Maaşlarına Yaptığı Zammı Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Borsada yıldızı parlayan Türk Hava Yolları’ndan (THY) bu kez çalışanları için iyi haber geldi. Ulusal havayolu şirketi, çalışanlarının maaşlarındaki zam oranını yeniden güncelledi. Son güncellemeyle birlikte yeni yılda personel maaşlarındaki artış yüzde 16,4’ten yüzde 20’ye çıktı.

Şirketin açıklamasında, Hava-İş Sendikası ile yapılan anlaşmadan bahsedildi. Maaş artışına ek olarak enflasyon artışına göre iyileştirmelerin yapılacağı belirtildi.

Anlaşma kapsamında ek protokolle birlikte 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi koşullarınca 16,4 oranında yapılacak ücret artışının yüzde 20’ye çıkarıldığı açıklandı.

Şirket ile sendika arasında imzalanan protokol kapsamında memur, uzman ve mühendis unvanlarının çeşitlendirileceği eklendi.

Memur, uzman ve mühendis şefler için değişen şeflik tazminatlarında artışa gidilmesine ve tazminatların eşitlenmesine karar verildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca iş ve uçuş tazminatları kademelerinde düzenleme yapılacağı ve tüm kademelerde geçiş sürelerinin 2 yıl olarak belirlendiği bildirildi.

Personel lehine yapılacak düzenlemelerde hamile idari izinli uçuş çalışanlarının alacağı ücretin de gözetildiği aktarıldı.

THY’nin Hava-İş Sendikası ile imzaladığı ek protokole ilişkin açıklama yapan Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat şöyle konuştu.

“Rekorlar ve başarılarla geride bıraktığımız bir yılın ardından 90. yılımıza büyük heyecanlar ve hedeflerle başladık. …İnsan Kaynakları Başkanlığımıza gelen geri bildirimler doğrultusunda Hava-İş Sendikası ile uzun süredir yürütmekte olduğumuz görüşmelerin başarıyla sonuçlandığını bildirmekten ve imzaladığımız ek protokolleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.”

THY, geçen yıl yaptığı ücret artışında çalışanlarına yüzde 50’ye yakın zam vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.