Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Thodex Olayı Dünyanın En Büyük Kripto Dolandırıcılıkları Listesinde

Yapılan bir araştırma, Faruk Fatih Özer’in başrolde olduğu Thodex vurgununun, kripto para dolandırıcılıkları listesinde ilk 10’a girdiğini ortaya koydu.
Thodex Olayı Dünyanın En Büyük Kripto Dolandırıcılıkları Listesinde
HABER GİRİŞ

Kripto paralar geçmiş yıllardan bu yana geniş kitlelere yayılıyor ve piyasaya büyük bir ilgi söz konusu. Bu durum kötü niyetli kişiler tarafından dolandırıcılık, aldatmaca gibi faaliyetlerin artmasına neden oluyor.

Düzenleme kapsamlarına yönelik eksiklikler, yatırımcılar için riski artıran bir faktör olmakta. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin en büyük kripto para dolandırıcılık olayı olarak kayıtlara geçen Thodex olayına dair önemli bir gelişme yaşandı.

Daha önce yurt dışına kaçan Thodex borsasının kurucusu Fatih Faruk Özer, Arnavutluk’ta tutuklandı. Özer’in işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye teslim edilmesi bekleniyor. Yapılan araştırmalar Thodex olayının kripto para tarihinde şimdiden yerini aldığını gösteriyor.

Thodex Olayı Tarihe Geçti

SC Magazine tarafından hazırlanan rapora göre Thodex olayı dünyanın en büyük kripto para dolandırıcılıkları listesinde ilk 10’a adını yazdırmış durumda. Thodex olayı dünya kripto dolandırıcılık listesinde 7. sırada bulunuyor.

Borsa 2021’in Nisan ayında aniden bakıma girmiş ve kullanıcı erişimine kapatılmıştı. Bir daha erişim sağlanamayan borsanın kurucusu Özer’in yurt dışına kaçtığı görüntüler gündemde yerini almıştı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianameye göre Thodex olayındaki dolandırıcılığın boyutu 356 milyon dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Yine de bu rakamın doğruluğu net olarak bilinmiyor. Chainanalysis tarafından yapılan bir araştırma ise buradaki dolandırıcılığın boyutunun 2 milyar doların üzerinde olduğunu iddia ediyor.

Comparitech’in veri araştırması başkanı Rebecca Moody’nin yakın tarihli bir paylaşımına göre son bulgular, kripto para birimi ve NFT dolandırıcılıklarında bugüne kadar 25 trilyon dolardan fazla para kaybedildiği yönünde.

Dünyadaki Diğer Kripto Dolandırıcılıklarından Bazıları

Listenin zirvesinde ise 4 milyar doların üzerinde vurgunun yapıldığı tahmin edilen OneCoin olayı var. Girişimin kurucusu Bulgaristan uyruklu Ruja Ignatova, 2015’te saadet zinciri benzeri bir organizasyon ile çok sayıda kişinin mağdur olmasına neden olmuştu.

Kurduğu şirket ile kullanıcılara kripto para madenciliği, finans eğitim paketleri satarak milyonlarca insana ulaşmıştı. Şirketten bazı yetkililer tutuklansa da, Ignatova’nın izine bir daha rastlanamadı.

Bir diğer dolandırıcılık faaliyeti ise geçen yılın Nisan ayında 3,6 milyar dolarlık boyutu ile Africrypt şirketi tarafından gerçekleştirildi. Şirketin kurucu kardeşleri Raees ve Ameer, platformun saldırıya uğradığını ve tüm fonların çekildiğini söylemişti.

Chainalysis tarafından yapılan bir diğer araştırma ise 2021’de kripto para suç faaliyetleri üzerinden 14 milyar doların çalıdığını ortaya koyuyor. Bu rakam 2020’de 7,8 milyar dolardı ve yıldan yıla artış dikkat çekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.