Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

The Guardian Deprem Konutlarını Manşete Aldı

6 Şubat tarihli depremlerin üzerinden geçen bir yılda depremzedelere verilen bir yıldan kısa sürede yeniden inşa sözü yabancı basının gündemine geldi.
The Guardian Deprem Konutlarını Manşete Aldı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıl geçti. İktidar kanadı, bir yıl sonra depremzedelerin yaralarını sarma vaadiyle yerel seçim kampanyaları yürütürken, inşa edilen kimi deprem konutları ise yabancı basının gündeminde yer aldı.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, “Depremin harap ettiği Türkiye kentinde yoksullar arasında korku artıyor” başlıklı haberinde en büyük yıkımın yaşandığı şehirlerin başında gelen Hatay’ı manşete taşıdı.

Hatay’daki depremzede vatandaşların, yeni yapılan konutların yüksek fiyatından endişe duyduğunun belirtildiği haberde, çaresizliğin maddi manevi yaşandığı ortaya kondu.

Yaraları sarma sözüyle inşa edilecek olan konutların bu kez maliyetinin depremzedeler için yıkım yaratacağı, zaten her şeyini kaybeden vatandaşların bu konutların parasını ödeyemeyeceği yorumu yapıldı.

6 Şubat günü yaşanan ve ardından meydana gelen depremlerin, Almanya büyüklüğünde bir alanı kapladığına dikkat çekilen haberde, Hatay’ın bütünüyle moloz dağlarına hapsolduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

148,8 milyar dolarlık tahmini tahribatın olduğu ve bu rakamın ise Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) yaklaşık yüzde 10’una tekabül ettiğinin altı çizildi.

307 Bin Konutun İnşaatı Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedelere verdiği, bir yıl içinde yeniden inşa sözünün hatırlatıldığı haberde, Cumhurbaşkanlığı ofisinden daha önce konuya ilişkin yapılan açıklamaya atıf yapıldı.

Açıklamada, Ocak sonunda toplamda 307 bin konutun inşaatının başladığı bilgisinin verildiği ve birinci yıla girildiğinde sokaklarda kalan depremzedelerin umutsuz bekleyişinin sürdüğü söylendi.

“Aslında bu süreç çok uzun sürmedi sadece Mart ayında yapılan yerel seçimler nedeniyle hükümetin acelesi vardı” ifadesinin yer aldığı haberde, depremzedeler için yapılacak evlerin seçim malzemesi olarak kullanıldığı iması yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.