Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

The Economist’ten Korkutan Açıklama: Ölümler Artacak!

Avrupa’da Rusya-Ukrayna savaşıyla ciddi oranda artan yaşam maliyetleri ve enerji fiyatları büyük risk oluşturuyor. Economist ölüm oranlarına dikkat çekti.
The Economist’ten Korkutan Açıklama: Ölümler Artacak!
HABER GİRİŞ

The Economist, Avrupa’da son yıllarda ciddileşen sorunlara dikkat çekerek büyük bir tehlikeye vurgu yaptı. Olumsuz hava koşulları, salgın hastalıklar ve artan enerji maliyetleri nedeniyle bu kış Avrupa’da ölüm oranlarının artacağını aktardı. Avrupa ülkelerinde son dönemde haftalık ölüm oranının yaz aylarına göre yüzde 21 arttığına dikkat çekildi.

Enerji fiyatlarının önceki yıllara göre bu istatistikler üzerinde daha etkili olacağı paylaşıldı. Dünyanın önde gelen Dergisi, fiyatların ölüm oranı üzerindeki etkisini analiz edebilmek için bir model hazırladı. Avrupa’da kışın sıcak geçmesi durumunda ölüm ortalamasının 32 bin kişi daha fazla olacağı, kışın sert geçmesi halinde ise 335 bin ölüm gerçekleşeceği tahmin edildi.

Ölüm oranlarının en çok hava koşulları ve mevsimsel gribin şiddetiyle şekilleneceği belirtildi. Soğuk havanın insanları mekanlarda vakit geçirmeye zorladığını, bu durumun da kapalı ortamlarda mikropların daha hızlı bulaşmasını hızlandırdığı ifade edildi.

Soğuk havanın kanın katılaşmasına neden olduğu ve kan basıncını yükselttiği kaydedildi. Söz konusu durumlar neticesinde inme sayısında da artış olduğu bildirildi.

Kış mevsiminde hava sıcaklığının bir derece bile düşmesinin ölüm oranını yüzde 1,2 artırabildiğine dikkat çekildi. Elektrik fiyatlarındaki yüzde 10’luk artışın ise bu oranı yüzde 0,6 yükselttiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu veriler ele alındığında bu kış Avrupa’daki hava koşulları insanların hayatı açısından büyük önem taşıyacak.

Economist’in paylaştığı en kötü ihtimale göre bu yıl son 20 yılın en soğuk kışı tekrarlanırsa ölüm sayısı 185 bin kişi artacak. Bu durumun en çok İtalya’da kendini göstereceği ön görülüyor. Fransa, İngiltere ve İspanya’da tahminlerin daha olumlu olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.