Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TGDF Açıkladı: Sektörün Dış Ticaret Fazlası Geriledi!

TGDF Dijital Veri Paneli verilerine göre sektörün dış ticaret fazlası 7,8 oranında düşüş ile 1,42 milyar dolara geriledi. Detaylar haberde;
TGDF Açıkladı: Sektörün Dış Ticaret Fazlası Geriledi!
HABER GİRİŞ

Türkiye Gıda Ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Dijital Veri Paneli, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret verileri baz alınarak Agrimetre tarafından hazırlandı.

Verilere göre, 2022 yılının ilk 5 ayında tarım, gıda ve içecek sektöründe dış ticaret fazlasında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,8 düşüş gerçekleşti.

Özel Ticaret Sistemi (ÖTS) çerçevesinde yayımlanan verilerde, ihracat aynı dönem baz alındığında yüzde 21,1 artarak 10,05 milyar dolara ulaştı. İthalat ise yüzde 27,8’lik artışla 8,62 milyar dolar oldu. İhracattaki bu artış, sektör açısından olumlu değerlendirilirken ithalattaki artış hızının ihracat oranını geçmesi dikkat çekti.

İthalat ve İhracatta Birim Değer Yükseldi

TGDF Mayıs Bülteni
KAYNAK: TGDF

Raporda, bu yılın ilk 5 ayında tarım, gıda ve içecek sektöründe 10,1 milyar dolar ihracat, 8,6 milyar dolar ithalat gerçekleştirildiği açıklandı.

Birim ihracat değeri söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 6,7 artışla 1129 dolar/ton olarak gerçekleşti. İthalat birim değeri ise önceki yıla göre yüzde 11,9 artışla 673 dolar/tona yükseldi.

GCM Yatırım Banner

İhracatta Öne Çıkan Ürün Un, İthalatta ise Buğday Oldu

TGDF’ye göre ilk 5 ayda, ihracatta öne çıkan ürünlerin başında 0,54 milyar dolar ile un geldi. Sonrasında fındık içi ve makarna oldu. Bu ürünlerin toplam ihracatı yaklaşık yüzde 13,1 oranına gerçekleşti. İthal edilen ürünler ise sırasıyla buğday (1,4 milyar dolar), soya fasulyesi (0,9 milyar dolar) ve ham ayçiçeği yağı (0,7 milyar dolar) oldu.

Ürünlerin toplam ithalatı yüzde 34,8 olarak açıklandı.

İhracat ve ithalatta öne çıkan ürünlerin yanında bazı sektörlerin ürünlerinde ise gerileme yaşandı. Buna göre ihracatta, yaş ve sert kabuklu meyveler sektöründe aynı zamanda yumurtacılık sektöründe azalma oldu.

Dış Ticarette Öne Çıkan Ülke Irak ve Rusya

TGDF Dijital Veri Paneli, en çok ihracat yapılan ülkeyi 1. 446 milyon dolar ile Irak, ithalatta ise Rusya olarak açıkladı. İhracatta diğer ülkeler Almanya, ABD, Rusya ve İtalya olarak sıralandı. İthalatta ise Rusya’dan sonra Ukrayna, Brezilya, Malezya ve ABD geldi.

TÜİK Verilerinde Dış Ticaret Açığı 11 Milyar Dolara Dayandı

TGDF Dijital Veri Paneli dış ticaret rakamlarını açıklamadan önce geçen hafta TÜİK, dış ticaret açığının 11 milyar dolara dayandığını açıklamıştı.

TÜİK, Mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,3 arttığını ve 18 milyar 984 milyon dolar olduğunu belirtmişti. Aynı şekilde ithalatta ise yüzde 43,5 artış gerçekleştiğini ve 29 milyar 588 milyon dolara yükseldiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.