Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tether’in Piyasa Değeri Tornado Cash Yaptırımı Sonrası Yükseldi

Tether’in piyasa değerinde, ABD’nin Tornado Cash yaptırımı sonrası 2 milyar dolar artış gerçekleşti. Ayrıntılar haberde...
Tether’in Piyasa Değeri Tornado Cash Yaptırımı Sonrası Yükseldi
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasındaki en değerli stablecoin olan Tether, son dönemde marketteki düşüş ile paralel hareket ediyor ve değer kaybediyordu.

ABD Hazine Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde kripto karıştırıcı platform Tornado Cash’e uyguladığı yaptırım sonrası, Tether’in piyasa değeri artmaya başladı. USDT’nin değerinde 2 milyar dolar değerinde artış gerçekleşti.

Yabancı Varlık Kontrol Ofisi, geçtiğimiz hafta Amerikalıların Tornado Cash kullanmasını yasakladı ve hizmete bağlı 44 USD Coin (USDC) ve Ethereum (ETH) adreslerini kara listeye aldı.

Tornado Cash’in bireyler ve suç örgütleri tarafından 2019’dan bu yana 7 milyar doların üzerinde kripto para aklamak için kullanıldığı iddia ediliyor. Kuzey Koreli Lazarus Group bilgisayar korsanlarıyla bağlantılı fonların da Tornado Cash aracılığıyla karıştırıldığına inanılıyor.

USDC’den USDT’ye Geçiş Oldu

USD Coin ihraç eden Circle, 44 adresle bağlantılı varlıkları dondurmaya kadar gitti. Şirket, Hazine kararına tam olarak uyum sağlamak amacıyla söz konusu hesaplarla bağlantılı 75.000 USDC değerindeki fonu dondurdu.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişme sonrası USDC’nin piyasa değerinde 2 milyarlık bir düşüş oldu ve 53 milyar dolara geriledi. Korelasyona bakıldığına bu düşüş Tether’e yaramış görünüyor. En büyük stablecoin olan Tether, 67 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile kripto marketinde 3. sırada yer alıyor.

Onu 53 milyar dolar ile USD Coin takip ediyor. Tether ve Circle geçtiğimiz günlerde, Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan Ethereum’daki Merge yükseltmesini destekleyeceklerini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın