Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla’nın Türkiye İştahı Kaçtı

Bu yıl Türkiye pazarına giriş yapmaya hazırlanan Tesla, elektrikli araçlar için getirilen matrah düzenlemesi sonrası yatırımlarını gözden geçirme kararı aldı.
Tesla’nın Türkiye İştahı Kaçtı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu yıl Türkiye’ye hızlı giriş yapma niyetinde olan elektrikli araç markası Tesla, geçen hafta Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli araçlar için getirilen özel tüketim vergisinde (ÖTV) matrah düzenlemesine takıldı. Mart ayında banttan inmesi planlanan elektrikli yerli otomobil Togg’un önünü açmak için alınan karar özellikle sektörde öne çıkan Çin menşeili markalar ve pazarda aktif olmayı düşünen Tesla için olumsuz bir gelişme oldu.

Çin menşeli araçlara uygulanan gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 40’a yükseltildiği için Elon Musk’ın dev şirketinin planları boşluğa düştü.

Model 3’ü Çin’den getirmeyi planlayan Tesla’nın Türkiye pazarındaki yatırım kararını yeniden ele aldığı öğrenildi.

Markaya yakın kaynaklardan aldığı bilgileri paylaşan Ekonomi gazetesinin haberine göre şirket bu yeni hamleye göre bir pozisyon alarak yatırımlarını gözden geçirecek.

Tesla Türkiye CEO’su Kemal Geçer’in paylaştığına göre ilave gümrük vergileri Türkiye pazarındaki planları olumsuz etkiledi.

GCM Yatırım Banner

Sadece Tesla Değil, Başka Sektör Devlerinin de İştahı Kaçtı

Sektördeki aktörler, Togg’un elini kuvvetlendirmek için alınan matrah düzenlemesi kararının yalnızca Tesla’yı değil, pazarda yer alan diğer markaları da etkilediğine dikkat çekiyor.

Albayrac&Minoto CEO’su Ferhat Albayrak, üretimini Çin’de yapan markaların Türkiye pazarına olan ilgisinin söndüğüne işaret ederek şöyle ifadede bulundu:

“Elektrikli araç denildiğinde bizim aklımıza Tesla geliyor ancak geçen hafta ALJ distribütörlüğünde Türkiye pazarına giriş yapmaya hazırlanan BYD de dünyanın en büyük elektrikli araç firmalarından biri. BYD sadece otomobil üretme değil, pil teknolojileri gelişmede de çok önemli. Hatta demir-fosfat bataryaya yönelik yatırımları verimli sonuç verdiği için Tesla da bu kimyayı kullanmaya başlamıştı. Ancak ve BYD diğer benzer Çinli üreticilerin Türkiye’ye yatırım iştahının azalacağını düşünüyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.