Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla’da Geri Çağırma Rüzgarı Sürüyor: 80 Bin Araç Daha Eklendi

Tesla’nın Çin’deki 80.000′den fazla elektrikli otomobili emniyet kemeri ve yazılım sorunları nedeniyle geri çağırdı bildirildi. Detaylar haberde...
Tesla’da Geri Çağırma Rüzgarı Sürüyor: 80 Bin Araç Daha Eklendi
Yorum

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son günlerde araçlarını geri çağırma hamleleri ile adından söz ettiriyor. Son olarak Çin’den yine binlerce araç geri çağırıldı. Çin piyasa düzenleyicisi, şirketin yazılım ve emniyet kemeri sorunları nedeniyle ülkedeki 80.000′den fazla aracı geri çağırdığını söyledi.

Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, ABD’li elektrikli otomobil devinin 25 Eylül 2013 ile 21 Kasım 2020 arasında üretilen toplam 67.698 ithal Model S ve Model X aracını geri çağırdığını bildirdi.

Bu modellerin geri çağrılması, araçların akü yönetim sistemini etkileyen bir yazılım sorunundan kaynaklanıyor. Şirket bu araçlardaki yazılımları ücretsiz olarak yükseltecek.

Elon Musk’ın başında olduğu otomobil üreticisi ayrıca 12 Ocak 2019 ile 22 Kasım 2019 arasında üretilen 2.736 ithal Model 3 aracı ve bu arabanın Çin yapımı versiyonunun 10.127′sini olası bir emniyet kemeri arızası nedeniyle geri çağırıyor.

Düzenleyici, Tesla’nın etkilenen araçlardaki emniyet kemerlerini kontrol edeceğini söyledi. Tesla’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Şangay merkezli Automobility’nin CEO’su Bill Russo, geri çağırmaların her zaman maliyetli ve genellikle itibara zarar verebildiğini belirterek, “Özellikle pazar aşırı rekabetçi hale geldiğinden ve Tesla’nın birikmiş iş yükü küçüldüğünden bu yana geri çağırmalar sürpriz değil.” diye konuştu.

Karar geçen hafta arka ışık sorunu nedeniyle 321 bin aracın geri çağırılmasını takip ediyor. Tesla geçen ay Çin’deki Model 3 ve Model Y araçlarının fiyatını, yüksek malzeme maliyetleri nedeniyle düşürme kararı almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu