Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla, Panasonic’e Bağlı Kalmadan Kendi Lityum-iyon Pillerini Üretmeye Hazırlanıyor

Tesla Model Serileri'nin pil hücrelerini Panasonic yapıyor. Tek bir yere bağlı kalarak üretim kısıtlaması istemeyen Tesla ise kendi batarya fabrikasını açıyor.
Tesla, Panasonic’e Bağlı Kalmadan Kendi Lityum-iyon Pillerini Üretmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Pansonic dünyanın en ileri gelen pil üreticilerinden birisidir. Japon şirket Toyota ile birleşerek Türkiye’ye fabrika açacağını bildirmesinden sonra adı şimdi de Tesla ile gündeme geliyor. Gündeme geliyor diyerek aslında Amerikalı marka ile olan son işleyiş durumundan söz edeceğiz. Panasonic-Tesla ortaklığı 2014 yılına dayanıyor. Bir ara EV araçların pilleri yüzünden zor dönemler geçiren pil üreticileri, üretim kapasitelerini artmak amaçlı genişlemeye gidiyorlardı.

Hal böyle olunca da otomobil şirketleri kendi  deney ortamlarını oluşturmaya başlıyorlar. CNBC‘nin haberine göre Tesla, araç pillerini kendi üreteceği bir oluşuma giriyor. ABD’de düşünülen kendi batarya imalatı ile tedarik sorunu haricinde kar etmeyi de planlıyor olabilir.

Beş Tesla çalışanı bu iş için görevlendirilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Üretim lokasyonlarını birbirine yakın tutan Tesla, pil imalatı için Fremont Fabrikası‘na birkaç dakika uzaklıktaki Kato Yolu tesisinde pil hücresi araştırma ve geliştirme “Skunkworks Laboratuvarı”nı kurduğu bildirildi. Haliyle EV üreticisinin devasa Neveda Gigafactory pil hücresi fabrikası Tesla’ya ait değil miydi diye düşüneceksiniz.

Gigafactory’i de Panasonic ile ortak yapılmış bir kuruluştur. Mülkiyeti ve işletmesi iki şirket tarafından ortak yürütülmekte. Zamanında Toyota’dan EV araçlar için yardım alan Amerikalı Tesla yine Japon markayı örnek alarak kendi pil araştırma merkezini kuruyor.

Tesla, belirli bir dönem araç bataryaları yüzünden üretimlerini kısıtlamak zorunda kalmıştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Aniden geçilen elektrikli tabanlı araçların ihtiyacı olan pil hücrelerini Panasonic ve LG gibi firmalar üretiyor olsa da, daha fazlasını imal etmek için hazırlıkları yoktu. O yüzden başta Tesla olmak üzere araç piline ihtiyacı olan şirketler beklemek zorunda bırakılıyordu.

GCM Yatırım Banner

Palo Alto otomobil üreticisi geçmişteki “pillerimiz kısıtlı” açıklamasını bir daha yapmak istemiyor. Tesla’nın Haziran ayında yaptığı yıllık hissedarlar toplantısında CEO Elon Musk, markanın pil eksikliği nedeni ile araç ve enerji depolama sistemleri üretimini sınırlandırılması gerektiği söylemişti.

Elon Musk kendi pillerini üretse bile LG ve Panasonic ile ilişkilerini kesmeyecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Amerika ve Avrupa pazar araçları için Tesla kendi yaptığı lityum-iyon pillerini kullanacak olsa da Çin’e açtığı fabrikasından çıkacak Model 3’lerin bataryalarının LG ve Panasonic’ten alacak.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Tesla Araç Bataryalarına Getireceği Güncellemeyle Soğuk Havalara Önlem Alıyor!

Uzun süredir Musk’un istediği bir şey olan kendi pillerine sahip olma hayali gerçekleşiyor. Mühendisleri muhtemelen bir süredir şirket içerisinde geliştirme ve prototip örnekler yapıyordu. Tesla’nın yine de en erken kendine ait pillerle modellerini çıkarmasının birkaç seneyi bulacağını düşünüyoruz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.