Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toyota ve Panasonic Araç Batarya Üretim Üssünü Türkiye Olarak Belirledi!

Dev Japonlar araç pilleri için birleşti ve Türkiye'yi de bu anlaşmaya dahil ettiler.
Toyota ve Panasonic Araç Batarya Üretim Üssünü Türkiye Olarak Belirledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Alanlarında en büyüklerden olan Toyota ve Panasonic, elektrikli otomobillerin batarya üretim ve araştırmaları için tesislerini Türkiye’ye kuruyor. Tüm izinleri çıkan bu gelişme sonunda ise pillerden sadece Toyota modelleri değil birçok şirket yararlanacak.

Bildiğiniz gibi elektrikli otomobil üretimleri 2 katına çıkarılsa da batarya tedariğinde sıkıntılar çekildiğini biliyoruz. Hibrit dahil EV araçların tamamen dönüşüme uğrayan yakıt sistemleri çok sayıda bataryaya ihtiyaç duyuyor. Araştırmalarımız kapsamında ise şu an bile pil şirketleri bunu karşılayacak üretim kapasitelerine sahip değiller.

Yasal olarak yapılan başvuruların onayı geldi.

Panasonic ile birleşen Toyota’nın lityum-iyon pil Ar-Ge ve üretim bölgesini Türkiye seçmesi tesadüf değil. Crossover modeli CH-R dahil olmak üzere 12. nesil Corolla‘yı da üreten Sakarya tesisleri, bir nevi hibritlere ev sahipliği yapıyor.

%51 Toyota %49 Panasonic şeklinde yapılan ortaklıktan, farklı şirketler de yararlanacak. Birilerinin hızlıca girişimde bulunması gerekiyordu çünkü bir süre sonra otomobilcilerin arabalarına koyacak bir pilleri olmayacaktı.

Denilene göre Türkiye’de düşünülen bu imalat, başta Toyota’nın kendi modellerine yarayacağı gibi Mazda ve Subaru’nun da bundan faydalanacağı söylendi. Subaru’nun %30’luk kısmına sahip olması ve Mazda ile öncesinden de ortaklığı olan Toyota, işe çok sağlam giriyor.

Kendi alanında söz sahibi olan Panasonic, hibrit, plug-in hibrit ve tamamı elektrik üniteli araçlara bünyesindeki teknoloji kapsamında batarya üretecek.

Ortada bir lityum-iyon pil olduğu söylense de daha biz daha farklı bir tür çalışması olacağını da düşünüyoruz. Tesla’nın Türkiye tesislerinden çıkan pillere talip olaması da ihtimaller arasında. Zamanında batarya rezervlerini kurutan Amerikalı şirket, işin zorluğunu çeken baş şirketlerden.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu