Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla’nın Hızlı Şarj İstasyonlarına Türk Eli Değecek!

Tesla'nın hızlı elektrikli şarj istasyonu Supercharger ürünlerinin montajı, Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi AŞ. tarafından yapılacak. İşte detaylar;
Tesla’nın Hızlı Şarj İstasyonlarına Türk Eli Değecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi AŞ.‘nin satış ve pazarlama müdürü olan Serdar Şalcı tarafından yapılan açıklama gurur verdi. Şalcı, Tesla ile anlaşmaya vardıklarını ve hızlı elektrikli şarj istasyonu Supercharger ürünlerinin montajını yapacaklarını açıkladı. Yapılan anlaşmanın ileride daha büyük ortaklıkların habercisi olabileceğini de ifade etti. Borsada işlem gören Gersan’ın hisselerinin bu haberle yükselişe geçmesi bekleniyor.

Şalcı, Gersan ve Tesla arasında Aralık 2017’de imzalanan gizlilik anlaşmasına ilişkin soruları yanıtlamaya başladı.

Gersan ve Tesla Anlaşmasına Dair Sorular Yanıtlandı

İşbirliğinin başlangıçta Tesla’nın hızlı elektrikli şarj istasyonu Supercharger orijinal ürünlerinin Türkiye’de montajını ve devreye alınmasını kapsadığı biliniyor. Şalcı, “daha sonra gerek Tesla şarj ürünlerinin üretilmesi, gerekse kendi ürünlerimizin Tesla araçlarına daha uyumlu hale getirilmesinin koordinasyonu için temaslarımız sürecek ve bunlar da ayrı anlaşmalar kapsamında ele alınacak,” dedi.

Şalcı’nın yaptığı açıklamalardan anlaşıldığı üzere Tesla ile yapılan anlaşmanın oldukça büyük olduğu tahmin ediliyor.

Gersan Tesla Anlaşmasının Kapsamı Büyüyebilir

Gersan artık müşterilerinin sahip olacağı Tesla Supercharger ürünlerinin montajı veya devreye alınması gibi faaliyetlerde bulunacak. Şu an sadece montaj kısmıyla ilgilenseler de deneyim kazandıkça ürünlerin üretilmesi ve mevcut Gersan ürünlerinin Tesla araçlarına uyumlu hale getirilmesi için temaslar sürecek. Mesela Tesla’nın araç bataryalarını soğuktan korumak için yapacağı çalışma üzerine odaklanılabilir.

GCM Yatırım Banner
Anlaşma çerçevesinde yürütülen fizibilite çalışmalarında, şarj istasyonlarının tüm Türkiye genelinde kurulmasını planladıkları da açıklanan bilgilerden oldu.

Tesla Supercharger İstasyonları Türkiye Geneline Yayılacak

Yani ülkemizdeki elektrikli araç kullanıcılarının, herhangi bir bölge sınırı olmaksızın tüm ülkede araçlarıyla seyredebilmesini mümkün hale getirmeyi amaçlıyorlar. Tüm bunların yanında konut, AVM, kamusal alanlar ve otoparklar gibi yerlerdeki fiziki ilerlemeleri yakından izledikleri, gelişmelere uyumlu olarak elektrik araçlar için şarj ürünleri sağlamaya çalıştıkları da biliniyor.

Şalcı, “özellikle şehirlerarası yollarda en fazla 200 kilometrede bir hızlı şarjın ulaşılabilir olmasını planlıyoruz,” dedi.

200 Kilometrede Bir İstasyon Olacak

Gersan’ın 2018 hedefleri doğrultusunda bilişim dahil olmak üzere birçok alanda yatırım planları olduğu da yapılan açıklamaya düşülen notlardan oldu. Borsa İstanbul’da GEREL koduyla işlem gören hisseler ise hafta sonu olması nedeniyle henüz bir tepki göstermedi. Haftanın ilk işlem gününde hisselerin yakın takipte olacağını söyleyebiliriz. Sonuçta Tesla gibi bir dünya devi marka ile ortak çalışma içine girilmesi, şirketin hisseleri için itici bir güç olacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.