Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Çin’deki 1 Milyondan Fazla Aracını Geri Çağırıyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Çin'deki 1 milyondan fazla aracını geri çağıracağı duyuruldu. Detaylar haberde....
Tesla Çin’deki 1 Milyondan Fazla Aracını Geri Çağırıyor
HABER GİRİŞ

Elektrikli otomobil üreticisi dünya devi Tesla’nın, Çin’deki 1,1 milyondan fazla aracı geri çağıracağı açıklandı. Araçların geri çağırılma nedeni ise yazılımsal bir problem olarak ifade edildi.

CNN’de yer alan habere göre Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi (SAMR) Tesla’nın düzenleyiciye sunduğu bir rapora atıfta bulundu. Buna göre 29 Mayıs’tan itibaren ABD’li şirketin 12 Ocak 2019 ile 24 Nisan 2023 arasında üretilmiş 1 milyon 104 bin 622 aracı geri alacak.

Geri çağırılan bu araç sayısı Tesla’nın dört yıllık dönemde Çin’deki toplam satışlarına neredeyse eşdeğer olduğu kaydedildi.

Ayrıca Çin’in devlet destekli endüstri birliklerinden alınan rakama ve CNN hesaplamalarına göre Tesla, 2019’dan Mart 2023’e kadar ülkede yaklaşık 1,09 milyon araç sattı.

Tesla Mart’ta 2 Bin’den Fazla Aracını Geri Çağırmıştı

Tesla’nın geri çağırdığı modeller arsında Model S, Model X, Model 3 ve Çin yapımı Model 3 ve Model 6’nın yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Şirket, yazılımsal problemin sürücülerin yanlışlıkla gaz pedalına uzun süre basma olasılığını ayrıca bunun çarpışma riskini artırabilecek ve “güvenlik tehlikesi” oluşturabilecek sorunlar olduğunu ifade etti. Bu riski azaltmak için geri çağrılan araçlara ayarlama yapılacak veya bildirim özelliği eklemek planlanıyor.

SAMR, Mart ayında, Tesla’nın Çin’deki 2 bin 600’den fazla ithal Model S arabasını geri çağırdığını duyurdu. Bu araçların kaportaları sürüş sırasında beklenmedik bir şekilde açılarak araç ve diğer araçlar için güvenlik riskleri oluşturabilir.

Tesla bu  gelişmelerin öncesinde en son ABD, Çin, Kanada ve Japonya’da iki araba modeline zam yapmasıyla gündeme gelmişti. Şirketin internet sitesinde yer alan listeye göre Çin’de Model 3 otomobilinin fiyatı 229 bin 900 yuandan 231 bin 900 yunana (33 bin 549 dolar) yükselirken, Model Y’nin fiyatı ise 2 bin yuan artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.