Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla’nın Çin’deki Üretimi Açılma Etkisiyle Rekor Kırdı

Tesla’nın Şanghay’daki üretimi zirveyi gördü. Kısıtlamaların hafiflemesi sonrası üretimini bir önceki aya göre üç katına çıkardı. Detaylar haberde;
Tesla’nın Çin’deki Üretimi Açılma Etkisiyle Rekor Kırdı
Yorum

Tesla, Çin’deki üretimini olağanüstü seviyelere taşıdı. Çin tarafından açıklanan son verilere göre üretim Mayıs ayında Nisan ayına oranla yüzde 212 yükseldi.

Rakam, 33 bin 544 adetle üç katına çıkarak eski hızına kavuştu. Yükseliş, Çin’de sert Covid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesinden kaynaklandı.

Nisan ayının rakamlarıysa 10 bin 757 olarak gerçekleşmişti. Teslim edilen 32 bin 165 aracın 22 bin 340’ının Avrupa ve diğer Asya ülkelerine, kalan 9 bin 825 aracın ise iç piyasaya sürüldüğü gelen bilgiler arasında.

Tesla, Şanghay’daki kapanma döneminde Çin’deki fabrikasını kapatmamak için ciddi uğraşlar vermişti.

Günde 2100 araç üretme kapasitesine sahip fabrika, Nisan ortasında 3 hafta boyunca kapalı kalmıştı. Eski sisteme dönebilmek adına personelin çift vardiya çalışmasına izin verilmişti. Hem Tesla’nın çabaları hem de Çin tarafından hafifletilen karantina önlemleriyle üretim eski haline döndü.

Yine de süregelen savaş, tedarik zinciri sorunları ve hammadde sıkıntısı gibi faktörler yüzünden görünüm parlak değil. Tesla CEO’su Elon Musk’ın kısa süre önce yaptığı son uyarı da bu durumu doğruluyor.

Musk, geçen hafta Tesla çalışanlarının yüzde 10 azaltılması gerektiği yönündeki yorumuyla gündeme geldi. Şirket yöneticilerine, otomobil üreticisinde iş gücünü azaltmayı öneren Musk, gerekçe olarak da ekonomiye ilişkin kötü hislerini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu