Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi için Karamsar Olan Musk’tan Tesla’ya Küçülme Çağrısı

Ekonomi hakkında kötü hisleri olduğunu dile getiren Elon Musk, otomobil üretimindeki işlerin yüzde 10’unu kesmek istediğini belirtti. Detaylar altta;
Ekonomi için Karamsar Olan Musk’tan Tesla’ya Küçülme Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en zengin insanlarından Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’a olan ilgisiyle uzun zamandır gündemden düşmüyor. Musk sosyal medya platformunu satın almak üzereyken, süreci askıya aldığını duyurmuştu.

Son olarak da Tesla çalışanlarının yüzde 10 azaltılması gerektiği yönündeki yorumuyla gündeme geldi. Dev şirketteki iş gücünü azaltmayı önerdiği bir e-postayı şirketin üst düzey yöneticilerine gönderdi.

Mesajı, dünyanın en zengin insanının çalışanlarına iş yerlerine dönmeleri ya da şirketten ayrılmalarını söylemesinin üzerine geldi. Aynı zamanda Musk, ekonomiye ilişkin karamsar yorumlarda bulunanlar arasına katıldı.

Savaşın artırdığı belirsizlikler, çalkantılı piyasalar ve diğer olumsuzluklar, son dönemde birçok önde gelen ismin ekonomik çöküş uyarılarında bulunmasına yol açtı.

Elon Musk: Ekonomiye İlişkin Süper Kötü Bir Hissim Var!

Musk, iş gücünü yüzde 10 azaltma hakkındaki notunda “ekonomiye ilişkin kötü hislerim var” yorumuyla karamsar yüksek profilliler kervanına katıldı. Örneğin Goldman Sachs Başkanı John Waldron, ekonominin hiç görmediği bir şokla sarsıldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Açıkçası birçok döngüden geçtik, ancak sistemdeki şokların sayısının birleşmesi, benim için benzeri görülmemiş bir şey” diyen Waldron, mevcut koşullar çerçevesinde bankası için gerekli önlemleri alacağını aktardı.

Waldron gibi uyarıda bulunan bir diğer isim JPMorgan CEO’su Jamie Dimon oldu. Ünlü Wall Street ismi, yatırımcıları yaklaşan ekonomik kasırgaya karşı uyarmasıyla dikkat çekti.

Elon Musk’tan Çalışanlarına “Ya Ofise Dönün ya da İşten Ayrılın” Mesajı!

Çalışanlarına şartları zorlaştıran Musk, bu hafta ‘uzaktan çalışma artık kabul edilemez” içerikli mesajıyla başlıkları süsledi. Salı günkü notunda çalışanlara ofiste en az 40 saat çalışmaları gerektiğini söyledi. Aksi takdirde şirketten ayrılmaları gerektiğini şöyle dile getirdi:

“Uzaktan çalışmak isteyen herkes haftada en az 40 saat ofiste olmalı veya Tesla’dan ayrılmalıdır. Bu, fabrika işçilerinden istediğimizden daha az.”

Küresel sorunlardan en kötü etkilenenler arasında otomobil sektörü yer alırken Musk’ın şirketi de değer kaybı yaşadı.

Özellikle Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması sonrasında Tesla’nın hisseleri sert düşüşler kaydetti. Şirketin hisseleri yıl başından bu yana yüzde 27 oranında azaldı. MarketWatch verilerine göre Kasım 2021’de 1243 dolara kadar çıkarak rekor kıran hisseler, dün 775 dolarda kapanış yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.