Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Araçlarda Yeni Sorun: 2 Milyondan Fazla Araç Çağrıldı

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla, otopilot yazılımındaki sorun nedeniyle 2 milyonu aşkın aracını geri çağırdı.
Tesla Araçlarda Yeni Sorun: 2 Milyondan Fazla Araç Çağrıldı
HABER GİRİŞ

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, milyonlarca aracında tespit edilen bir kusur nedeniyle açıklama yaptı. Şirket otopilot sistemindeki yazılım hatası nedeniyle 2 milyon aracını geri çağırdı. Açıklamada otopilot sistemindeki güvenlik sistemlerinin sürücüler tarafından suiistimal edilebileceğine yer verildi.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre araçlardaki otopilot özelliğinin kullanıldığı bazı durumlarda çarpışma riski artabiliyor. Tesla, ajansın analiziyle aynı fikirde olmasa da, elektrikli araç üreticisi gönüllü bir geri çağırma yapmayı ve sorunu çözmek için kablosuz bir yazılım çözümü sunmayı kabul etti.

Başvurularda ilgili özelliğin Tesla’nın kontrollü erişimli otoyollarda kullanılması amaçlanan “Temel Otomatik Pilot” paketinin bir bileşeni olduğu ve belirli koşullarda sürücülere direksiyon, frenleme ve hızlanma desteği sağlayabildiği belirtildi. Sürücülerin gerektiğinde müdahale edebilmeleri için otopilot kullanırken ellerini direksiyonda tutmaları ve dikkatli olmaları gerekiyor.

Geri çağırmanın Tesla’nın 2012′den bu yana üretilen 2 milyon 31 bin 220 Model S, Model X, Model 3 ve Model Y aracını etkileyeceği belirtildi. Tesla’nın 2 milyondan fazla aracı geri çağırması otopilot kullanımdayken meydana gelen bir dizi kazaya ilişkin NHTSA tarafından iki yıl süren soruşturmayı takip ediyor.

Şirket hisseleri günlük bazda yüzde 1’in üzerinde kayıpla 233 dolar seviyesinden işlem görüyor. Hisselerde en yüksek seviye Kasım 2021’de 413 dolar ile görülmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın