Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Depremlerin Esnafa Çıkardığı Faturayı Raporladı

TESK'in hazırladığı rapor, 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerin esnafa etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koydu. Ayrıntılar haberde;
TESK Depremlerin Esnafa Çıkardığı Faturayı Raporladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) depremlerin esnafa etkilerine ilişkin hazırladığı rapor için toplantı düzenlendi. Toplantıda, TESK’e bağlı işletmelerde ve işbaşı eğitimi üstündeki etkilerine yönelik sonuç raporunun sunumu yapıldı.

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, TESK ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) arasında 2018’den bu yana yürütülen “Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı” kapsamındaki toplantıda ele alındı.

TESK toplantının, Mersin ve Gaziantep esnaf ve sanatkarlar odaları birliklerinin ev sahipliklerinde düzenlendiğini kaydetti. Ayrıca depremlerden etkilenen illerdeki paydaş kurumların temsilcilerinin de katıldığı bildirildi.

Toplantıda deprem sonrası yeniden yapılandırma sürecinde neler yapılması gerektiği tartışılırken, esnafa ve mesleki eğitime yönelik sürdürülebilir ve uzun vadeli planlama da değerlendirildi.

TESK tarafından yapılan açıklamada, söz konusu çalışmaların Hatay ve Kahramanmaraş’ta da sürdürülmesinin planlandığına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Palandöken çalışmada çocukların güvenli bir ortamda, sağlıklı ve eğitimli bir şekilde büyümeleri için işbaşı eğitim imkanlarının geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Ayrıca toplantıda çocuk işçiliğinin önlenmesi, programın daha geniş kesimlere yayılması, depremin esnafa ve işbaşı eğitimine etkisinin ele alındığını da kaydetti.

Depremler Sebebiyle İş Gücü Kaybı Yaşandı

Depremlerde işletmelerde ağır fiziksel hasarın yanı sıra önemli ölçüde iş gücü kaybının da yaşandığına işaret eden Palandöken, şöyle konuştu;

“Özellikle yıkımın ağır olduğu bölgelerde çalışanların büyük bölümü vefat etmiş olup diğerleri ise engelli duruma düşmeleri, göç ya da psikolojik travma nedeniyle işlerine geri dönememişlerdir. Bu sebeple de kayıpların bir an önce telafi edilmesi büyük önem taşımaktadır.”

İşletmelerin ihtiyaç duydukları desteklerin bölgenin hasar durumuna göre farklılık gösterdiğini vurguladı. Depremin farklılaşan etkilerinin destek paketlerinin hazırlanmasında, doğrudan ve dolaylı etkilerin dikkate alınarak çok boyutlu bir yaklaşımın gerekliliğini önemine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.