Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TESK Başkanı’ndan KDV Çıkışı: Vatandaşın Kişisel Hijyeni Lüks Değil

Pandemi döneminde yaptığı çağrı sonrası temizlik ürünlerindeki KDV oranının düşmesine ortam sağlayan TESK Başkanı, son vergi artışları için yeniden hükümete seslendi.
TESK Başkanı’ndan KDV Çıkışı: Vatandaşın Kişisel Hijyeni Lüks Değil
Yorum

Kronikleşen yüksek enflasyona döviz kurlarındaki artış ve kemer sıkma politikası kapsamında son vergi zamlarının da eklenmesiyle vatandaşın temel ihtiyaç giderleri ateş pahasına dönüştü. Resmi gazete ilanıyla bu haftadan itibaren katma değer vergisi (KDV) zammının geçerli olacağının duyurulmasının ardından özellikle temizlik malzemelerine talep uçuşa geçti.

Hafta sonu şampuan ve peçete başta olmak üzere temizlik ürünlerini stoklayan vatandaşlar marketlerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Oluşan mağduriyetlerin ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), hükümete çağrı yapıldı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, vergi yükünü vatandaşa yansıtan ekonomi yönetimine şöyle seslendi:

“Vatandaşın kişisel hijyeni lüks değil mecburi ve temel bir ihtiyaçtır. Sabun, şampuan, deterjan gibi her evde kullanılan ve başlıca hijyen malzemesi olan temizlik ürünlerindeki KDV oranı yeniden yüzde 8’e düşürülmeli.”

Yüksek enflasyon altında özellikle son 3 yıldır ezilen dar gelirli vatandaşların varlığına dikkat çeken Palandöken, herkesin hijyen ürünlerine erişiminin kolay olmasının genel bir hak olduğuna dikkat çekti.

Palandöken, “Pandemi döneminde talebimiz üzerine bu tür hijyen ürünlerinin KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştü. Ancak son alınan karar ile birlikte yüzde 8’lik KDV uygulanan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçetenin vergi oranı yüzde 20’lik dilime girdi. Bu da vatandaşın ve esnafın temizlik ürünlerine ulaşmasını zorlaştırıyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu