Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Başkanından Hurda Araçların Geri Dönüşümü için Yasa Talebi

TESK Başkanı Palandöken, hurda araçlar için teşvik yasasının yeniden çıkarılmasını talep etti. Ayrıntılar geliyor…
TESK Başkanından Hurda Araçların Geri Dönüşümü için Yasa Talebi
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çevreyi, insan sağlığını ve trafiği olumsuz etkileyen hurda araçların geri dönüşümü için teşvik yasasının tekrar gündeme gelmesi talebinde bulundu.

Palandöken açıklamasında, eski, çürümeye yüz tutmuş, görüntü ve çevre kirliliği oluşturan, insan sağlığını tehdit eden araçların teşvik edilerek, lisanslı geri dönüşüm tesislerine bırakarak ekonomiye kazandırması gerektiğini söyledi.

‘Yaşlı Araçlar Hurdaya Ayrılmalı’

Araçlarını hurdaya veren kişilerin motorlu taşıtlar vergi borçları ve trafik cezalarının silinmesi ve çıkarılacak yasanın sürekli yürürlükte kalması gibi imtiyazlar getirilmesini talep eden Palandöken, teşviklerle beraber yaşlı araçların hurdaya ayrılması gerektiğini ve hurda ithalatı azaltılarak döviz çıkışının önlenebileceğini belirtti.

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle sıfır araçların fiyatları yükselirken vergisiz fiyatı artan aracın ÖTV matrahı da yükseldiği için araç fiyatlarının iki kattan fazla arttığını sözlerine ekledi. Bu durumun vatandaşları ikinci el ve yaşlı araç kullanmaya ittiğini ve trafikte yaşanacak olası riskleri artırdığını vurguladı.

‘Yaşlı Araçlar İthalatı Artırıyor’

Palandöken, yaşlı araçların hurdaya çıkmamasının, Türkiye’nin yurt dışından hurda ithal etmesine sebep olduğunu belirtti. Türkiye’nin en çok hurda ithal eden ülkelerin başında geldiğine dikkat çekti. Palandöken, kara yollarında yaklaşık 26 milyon araç bulunduğunu ve bunların çoğunun 15 yaş ve üzeri olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tüm dünyanın çevreye daha az atık salan hibrit ve elektrikli araçlara yöneldiği bu dönemde Türkiye’nin bu denli hurda ve yaşlı araç kullanmasının çevreyi de olumsuz etkilediğine dikkati çeken Palandöken, “Yaşlı ve hurda araçların gerek kara duman atması gerek egzoz emisyon değerlerinin normalin çok üstünde olması çevremizi tehdit ettiği gibi insan sağlığını da olumsuz etkiliyor.” diye konuştu.

Cadde, sokak ve meydanlarda yer alan hurda ve atıl araçlar için vatandaşlara teşvik getirilmesinin şart olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.