Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Başkanından Emekli Zammı Açıklaması: Büyük Haksızlık!

TESK Genel Başkanı Palandöken, emekli ve memur zamları hakkında konuşarak, zam oranları arasında ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde...
TESK Başkanından Emekli Zammı Açıklaması: Büyük Haksızlık!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Aralık ayına yönelik enflasyon oranı açıklandı. Enflasyon rakamları sonrasında memur ve emeklinin maaş zammı belli oldu. Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emekliler için belirlenen zam oranları arasında ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte 16 milyona yakın emekli için zam oranlarının belli olduğunu söyledi.

“Bu Uygulama Eşitlik İlkesine Aykırı”

Memur emeklisi ile SSK ve Bağ-kur emeklilerinin zam oranlarının farklı olmasının adil bir uygulama olmadığını aktardı. Bu uygulamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu bildirdi.

Emekli maaş zamları arasında ayrım yapılmaması gerektiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkaniyetli bir ölçekte çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğinden yana şüphemiz yok.” açıklamasında bulundu.

Palandöken, Bağ-kur ve SSK emeklilerinin de memur emeklileri ile aynı zam oranına tabi tutulmasını istedi.

GCM Yatırım Banner

“Yaşanan Olumsuzluğun Önüne Geçilmeli”

Memur ve memur emeklisine yüzde 49,25 oranında zam yapılırken esnaf, çiftçi, işçi emeklilerine yüzde 37,55 oranında zam yapılmasının büyük bir haksızlık olduğunu aktardı. Tüm emeklilerimiz aynı enflasyondan mustarip olduğunu belirtti.

TESK Başkanı Palandöken, memurlara tanınan hakların esnaf, çiftçi ve işçi emeklilerine de sağlanması gerektiğini aktardı. Yeni bir düzenleme ile yaşanan olumsuzluğun önüne geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın