Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Başkanı Palandöken ÖTV İndirimi için Çağrıda Bulundu

Palandöken, sigortasız araçların önüne geçmek ve piyasaları canlandırmak için ÖTV oranlarının sıfırlanması gerektiğine işaret etti. İşte detaylar;
TESK Başkanı Palandöken ÖTV İndirimi için Çağrıda Bulundu
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bugün ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnaflar için ticari araçlarda ÖTV indirimi yapılmasını istedi. Otomobildeki kur artışının yüzde 100’ün üzerinde olduğuna işaret etti.

Aracın motor hacmi ve fiyatına göre ÖTV oranının yüzde 45’den başlayarak yüzde 80’e kadar çıktığını belirten Palandöken, ÖTV matrahlarının ise kur artışından dolayı 13 Ocak’ta yüzde 30 artırıldığını ekledi.

Yeniden değerleme oranı ile ÖTV matrahlarının yüzde 61,12 olarak tespit edildiğini aktaran Palandöken, “Otomobildeki kur artışı yüzde 100’ün üzerinde. Bu durumda daha önce yüzde 45 oranında ÖTV’ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu.” dedi.

Vergisiz Fiyatı 200 Binin Altında Otomobil Yok

Vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında otomobilin kalmadığına dikkat çekerek, en düşük ÖTV oranının yüzde 80’e çıktığını paylaştı.

Bu durumun araç fiyatlarında ekstra artışlara sebep olduğunu söyleyen Başkan Palandöken, şu anki ekonomik koşullarda esnafların araçlarını yenileyemez durumda olduklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

2015 yılını anımsatan Palandöken, ulaşım sektöründeki esnaf için ticari araçlarda yeniden bir defaya mahsus ÖTV indirimin getirilmesi gerektiğini söyleyerek çağrıda bulundu.

Araç fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle son dönemde zorunlu trafik sigortası ve kasko primlerinde aşırı fiyat artışlarının yaşandığını vurguladı.

Primlerdeki fiyat artışlarının Eylül ayından itibaren daha da yükselmeye başladığının altını çizen Palandöken, yükselişin asıl nedeninin otomobil ve diğer taşıtlar fiyatındaki aşırı artış olduğunu kaydetti.

Palandöken: Trafikte 5 Araçtan 1’i Sigortasız

Geçtiğimiz yıla göre araç fiyatlarının döviz kurlarına bağlı olarak üç katına çıktığını ifade ederek, fiyatlar yükseldikçe hasar maliyetinin arttığını belirtti. Bundan kaynaklı olarak zorunlu trafik sigortalarında da artış yaşandığını ekledi.

Palandöken, “ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları 3 kat arttı. Trafik sigortalarının primleri de bu artışa paralel arttığı için esnafımız bugünlerde zorunlu trafik sigortasını yaptıramaz oldu.” dedi.

Trafikte bulunan 5 araçtan 1’inin sigortasız olduğunun açıklayan Palandöken, sigortasız araçların önüne geçmek ve piyasaları canlandırmak için ÖTV oranlarının sıfırlanması gerektiğini iletti. Oranların eski seviyesine dönmesi içinse matrah güncellemesi yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın