Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TESK Bankalara Krediye Erişimde Kolaylık Çağrısında Bulundu

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bankalara kredi vermede kolaylık sağlama çağrısında bulundu. Ayrıntılar haberde...
TESK Bankalara Krediye Erişimde Kolaylık Çağrısında Bulundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankalara finansman kolaylığını sağlamaları yönünde çağrıda bulundu. Palandöken açıklamasında ticari kredilerin miktar olarak artırılması gerektiğini belirterek, “Bankalar krediye ulaşmada işleri zorlaştırmak yerine kolaylaştırmalı ki çarklar dönmeye devam etsin.” ifadelerini kullandı.

TESK Başkanı açıklamasının devamında, üretici ve esnafın finansmana ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, bunun için bankaların kredi imkanlarını genişletmesi gerektiğini söyledi.

“Ticari kredilerin, piyasa koşulları ve döviz kuru göz önüne alınarak miktar olarak artırılması gerektiğini kaydeden Palandöken, “Piyasada rekabet edilebilirliğin artması için üretici üretebilmeli, esnaf mal alabilmeli, vatandaş bu ürünlere ulaşabilmeli. Dolayısıyla bankalar krediye ulaşmada işleri zorlaştırmak yerine kolaylaştırmalı ki çarklar dönmeye devam etsin.” diye konuştu.

Palandöken, sanayi bölgelerinde üretim devamlılığının sağlanması, esnafın ürün alması, ticari hayattaki çarkların dönmesinin, finansmana ulaşımdan geçtiğini sözlerine ekledi.

Kredi Kartı Taksit Kısıtlamalarına Dikkat Çekti

Son dönemde ekonomide sıkılaşma politikasına geçilmesi ile beraber, kredi kartı taksit sayılarındaki kısıtlamaların piyasayı olumsuz etkilediğini belirten Palandöken, daha önce yapılan düzenlemeler kapsamında, kredi kartıyla yapılan harcamaların taksit sayısının pek çok sektörde azaltıldığını hatırlattı.

Bu durumun harcamalarda daralmayı beraberinde getirirken, esnafın kazancının da azalmasına neden olduğunu vurgulayan Palandöken, bunun alışverişlerin azalması, yolculukların yapılmaması, ihtiyaçların ertelenmesi gibi sebeplere neden olduğunu belirtti.

TESK Başkanı vatandaşların harcamalarında ne kadar kısıtlama olursa, esnafın kazancında da aynı oranda düşüş olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle piyasaların canlanması için kredi imkanları ile kredi kartı taksit sınırlamalarının yeniden düzenlenerek artırılması, vatandaş ve esnafın rahatlatılması gerekli.” açıklamasını yaptı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu