Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Başkanı’ndan Araç Muayene ve Sigorta Ücretleri için İndirim Talebi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, muayene ve sigorta ücretlerindeki artış nedeniyle kayıtsız araç sayısının arttığını belirterek, indirim talebinde bulundu.
TESK Başkanı’ndan Araç Muayene ve Sigorta Ücretleri için İndirim Talebi
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, muayene ve sigorta ücretlerindeki artışların trafiğe kayıtlı her 5 araçtan 1’inin trafikte usulsüz dolaşmasına neden olduğunu söyledi. Palandöken, söz konusu tutarların düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

TESK Başkanı, kullanılmayan aracın bile yıllık ortalama giderinin 15 bin lirayı bulduğunu, kasko gideriyle bu tutarın 25 bin liraya yaklaştığını vurguladı. Bu durum nedeniyle muayenesiz ve sigortasız araçların sayısının arttığını belirten Palandöken, sorunun giderilmesi için yüksek muayene, sigorta ve vergi tutarlarının düşürülmesini istedi.

Palandöken açıklamasının devamında, “Bu dönemde devletimiz elini taşın altına koyarak araç sahiplerinin giderlerini hafifletmeli. Ülke ekonomisinin barometresi olan esnafımızın yanında olmalı” ifadelerine yer verdi.

Ticari araçların her yıl, özel araçların 2 yılda bir muayene girmek zorunda olduğunu hatırlatan Palandöken, motosiklet, kamyon, çekici gibi araçlardan alınan muayene ücretlerinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Palandöken K Belgesine Dikkat Çekti

İstasyonlarda yarım saat içerisinde bakılan araçlardan alınan bu tutarların makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğine vurgu yapan TESK Başkanı, “Öte yandan, K belgesine sahip araçlar, muayene sürelerini 1 aydan fazla geciktirdiğinde belgelerin düşmesi ve cezai işlemle karşılaşma riskleri de söz konusu.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Mağduriyetin önlenmesi için bu dönemde devletin elini taşın altına koyarak araç sahiplerinin giderlerini hafifletmesi gerektiğini ve ülke ekonomisinin barometresi olan esnafın yanında olması çağrısında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.