Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK ve ATO Başkanları Merkez Bankası’nın Faiz İndirimini Değerlendirdi

İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indiriminden memnun olurken, bu durumun iyi giden makro verileri daha da olumlu etkileyeceği belirtildi.
TESK ve ATO Başkanları Merkez Bankası’nın Faiz İndirimini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası yılın ikinci toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 50 baz puanlık indirim uyguladı. Faiz kararı sonrasında dolar 6,08 ile gün içi en yükseği görürken, artan satışlar Borsa İstanbul’un 118 bine gerilemesine sebep oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, TCMB’nin aldığı karardan memnun olduklarını ve düşük faizin iş dünyasına olumlu yansıyacağını ifade etti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da faiz indirimi hakkında yorum yaptı.

TESK Başkanı faiz indiriminin makro verileri daha da olumlu bir noktaya getireceğini söyledi.

TESK BaşkanıEkonomideki olumlu seyrin devam ettiğini dile getiren Palandöken, faiz indirimleri ile bunun daha da hız kazanacağını belirtti. İndirimlerin küresel ekonomik gelişmelere bağlı olarak sürdüğünü, bu sayede yatırım tarafında da hareketlilik olacağını kaydetti. Merkezi yönetim bütçesinin Ocak ayında 21,5 milyar dolar fazla verdiğini hatırlattı. Cari dengede fazlaya geçilmesiyle birlikte para ve maliye politikalarının birbiriyle uyumlu şekilde yönetilmeye başlandığını sözlerine ekledi.

Düşük faiz ortamının hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Palandöken, “Artan yatırımlarla Türkiye, virüs tehdidiyle küçülen dünya ekonomisinden çok farklı bir şekilde ayrışacak. Bu dönemde özellikle yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek için kolektif bir çalışma yapmalıyız.” dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran da art arda gelen faiz indirimlerinin yatırım ortamı için olumlu olduğunu belirtti.

ATO Başkanı Gürsel Baran2020’nin ülkemiz için üretim ve yatırım yılı olacağını söyleyen Baran, geçen yılın ikinci yarısından itibaren başlayan ve altıncı toplantıda da gelen faiz indiriminin, yatırımlar için yeşil ışık yaktığını dile getirdi. Finans tarafındaki iyileşmenin yatırım başta olmak üzere üretim ve ticaret tarafına olumlu yansıdığını, bu durumun istihdam öncelikli olarak tüm sektörlerde hissedileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bundan sonraki süreçte yapısal dönüşümün tamamlanarak katma değeri yüksek üretime yönelinmesi gerektiğini belirten Baran, tedbirlerin doğru zamanda alınmasıyla Türkiye’nin önemli bir dönemeci başarıyla atlattığın sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın