Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK Altın Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenleri Paylaştı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicileri güvenilir yerlerden altın almaları konusunda uyardı. Ayrıntılar şöyle...
TESK Altın Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenleri Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, altın alımında dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Palandöken açıklamasında, altının güvenilir yerlerden, renk, hafiflik, TSE belgesi gibi unsurlara dikkat edilerek alınması gerektiğini belirtti.

Altına olan talebin son 1 yılda arttığını belirten TESK Başkanı, “Ağustos 2022 başlarında 1016 lira olan gram altın şu anda 1700 lira seviyelerinde bulunuyor. Altına yatırım yapan vatandaşlarımızın son 1 yılda yüzde 66 kazanç sağlamasının altında yatan en önemli etken, altın yatırımının her dönem güvenli bir yatırım aracı olarak görülmesi.” açıklamasında bulundu.

Güvenilir Yer Vurgusu

Son dönemde sahtecilik faaliyetlerinin arttığı uyarısında bulunan Palandöken, başta internet olmak üzere bilinmeyen yerlerden altın alınmaması gerektiğini kaydetti.

Palandöken bununla ilgili, “Altın, bildiğiniz güvendiğimiz mahalle esnafından alınır. Güven ilişkisi üzerine gerçek olduğunu bilirsiniz. Altın alınırken üzerinde ayarı, patenti ve TSE belgesi olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli” ifadelerini kullandı.

Sahtecilik Faaliyetleri Arttı

Sahte altının en fazla sarrafiye ve zincir takılarda görüldüğünü söyleyen Palandöken, düğünlerde sahte altın vakalarının hem düğün sahibini hem de misafirleri mahcup ettiğini söyledi. Altının güvenilir yerden, güvenilir noktadan, tanıdık kuyumcudan alınmış olmasının bu tür olumsuzlukların önüne geçmiş olacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin sosyal ve kültürel yapısı gereği dünyada kişi başına en fazla altın satın alan ülkeler olduğuna dikkat çeken Palandöken, özel günlerde gram ve çeyrek altının çok fazla tercih edildiğini söyledi.

Darphane’nin farklı ağırlık ve ölçülerdeki toplam altın üretiminin geçen yılın ilk dört çeyreğine göre yüzde 400’ün üzerinde artarak 10 milyon adete yaklaştığını belirten TESK Başkanı, “Ülkemizde 572 ton altın rezervi buluyor. Dünyada ise en fazla altın alan ülkeler arasında ilk 20 içerisinde yer alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın