Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Terra’nın Firari Kurucusunu Yakalamak için Mağdurlar Grup Kurdu

Terra’nın aranan kurucusu Do Kwon’un bulunması için bir grup yatırımcı harekete geçiyor. Detaylar haberde…
Terra’nın Firari Kurucusunu Yakalamak için Mağdurlar Grup Kurdu
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasını bu yıl sarsan başlıca olaylardan olan Terra ekosistemindeki çöküşe dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ekosistemin kurucusu olan Do Kwon yetkililerden kaçıyor. Bir grup yatırımcı ise Do Kwon’u bulmak için bir araya geldi.

Yaklaşık 4.400 kripto yatırımcısından oluşan UST Tazminat Grubu (URG), Kwon’u yakalamak için kuruldu ve üyeler faal bir şekilde aramalar gerçekleştiriyor.

Do Kwon’un Gitmesi Muhtemel Ülkeler

Grubun operasyonları, üyelerin en son ipuçlarını paylaştığı sosyal medya platformu Discord aracılığıyla koordine ediliyor. Son ipuçları, Interpol tarafından kırmızı bülten kararı bulunan Kwon’un Dubai, Rusya, Azerbaycan, Seyşeller ve Mauritius’ta ikamet edebileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, kripto dostu düzenlemeleri nedeniyle Kwon’un Dubai’de olabileceğine dair kanaat hakim. Bir topluluk üyesi Dubai’nin kripto dostu bir bölge ve iade anlaşmalarının sınırlı olduğunu öne sürdü.

Interpol’ün konuya dahil olmasına rağmen, bazı üyeler ajansı, ev sahibi ülkeye büyük ölçüde bağımlı olduğu için etkisiz olmakla suçladı. Grup üyeleri Terra’nın çöküşünden sonra önemli miktarda hayat tasarrufuna sahip olduğunu iddia eden bireylerden oluşuyor.

GCM Yatırım Banner

Kwon’a yönelik Güney Koreli savcıların ülkenin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği için kendisine karşı bir tutuklama emri çıkarılmıştı.

Uzmanlar Terra kurucusunun tutuklanması halinde kendisine yöneltilecek suçlamaların belirsiz olduğunu öne sürdü. Buna neden olarak, kripto para birimlerinin Güney Kore’deki menkul kıymetler yasası kapsamında olup olmadığı konusundaki belirsizlik gösterildi.

Kwon’un nerede olduğu bilinmezken, yetkililer odaklarını Terraform Labs’ı yöneten yakın ortaklarına kaydırdı. Terra ağındaki algoritmik stablecoin olan TerraUSD’nin değerinin 1 doların altına düşmesi, ekosistemin tamamen çökmesini beraberinde getirdi.

LUNA token ise yüzde 99’dan fazla düşerek milyonlarca yatırımcıyı mağdur etmişti. Bu durum kripto para piyasasında panik satışları beraberinde getirmiş, Bitcoin ve altcoinlerde düşüşlerin derinleşmesine neden olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.